West Side Story (muzikál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu West Side Story pozri West Side Story.

West Side Story je americký muzikál s libretom Arthura Laurentsa, hudbou Leonarda Bernsteina, textami Stephena Sondheima a konceptom a choreografiou Jeroma Robbinsa. Bol inšpirovaný hrou Williama Shakespearea Rómeo a Júlia.

Príbeh sa odohráva v newyorskej štvrti Upper West Side v päťdesiatych rokoch. V tom čase bola štvrť etnicky premiešaná a robotnícka. V päťdesiatych rokoch bola väčšina štvrte zmenená v rámci projektu Lincoln Center čím zmenila svoju povahu.[1][2]

Muzikál opisuje rivalitu medzi Jets a Sharks, dvoma tínedžerskými pouličnými gangmi s rôznym etnickým pôvodom. Členovia Sharks z Portorika súperia s Jets, skupinou s poľskými koreňmi a robotníckou triedou.[3]

Mladý protagonista Tony, člen Jets, sa zamiluje do Marie, sestry Bernarda, lídra Sharks. Temná téma, sofistikovaná hudba, predĺžené tanečné scény a zameranie sa na sociálne problémy sa stalo medzníkom v histórii amerického muzikálu. Bernsteinova partitúra obsahuje medzi inými pesničky „Something's Coming“, „Maria“, „America“, „Somewhere“, „Tonight“, „Jet Song“, „I Feel Pretty“, „A Boy Like That“, „One Hand, One Heart“, „Gee, Officer Krupke“ a „Cool“.

Pôvodné naštudovanie na Broadwayi v roku 1957 režíroval a choreografiu vytvoril Jerome Robbins. Autor produkcie bol Robert E. Griffith a Harold Prince. Šlo zároveň o debut Sondheima na Broadwayi. Pred začiatkom turné malo 732 repríz. Naštudovanie bolo nominované na 6 cien Tony Award vrátane ceny za najlepší muzikál roku 1958,[4] ale toto ocenenie získal Meredith Willsonov The Music Man. Získalo jedno ocenenie Tony za Robbinsovu choreografiu a scénografiu Olivera Smitha. Muzikál mal ešte viac repríz v Londýne, viacero obnovení a medzinárodných naštudovaní. Z divadelnej predlohy sa zrodil inovatívny muzikálový film rovnakého mena, režírovaný Robertom Wiseom a Robbinsom. V hlavných úlohách sa predstavili Natalie Wood, Richard Beymer, Rita Moreno, George Chakiris a Russ Tamblyn. Film získal desať Oskarov z jedenástich nominácií, vrátane Oskara za najlepší film.

Na Bernsteinovu hudbu vytvoril Mário Radačovský, umelecký šéf baletu NdB novú choreografiu. Balet West Side Story mal svetovú premiéru 25. novembra 2017 v Brne.[5][6]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. WAXMAN, Sarah. The History of the Upper West Side [online]. New York City: ny.com. Dostupné online. (po anglicky)
  2. About Lincoln Center [online]. New York City: City Realty. Dostupné online. (po anglicky)
  3. "'West Side Story plot and production listing" [online]. Guide to Musical Theatre, [cit. 2011-08-18]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. West Side Story [online]. Internet Broadway Database, [cit. 2013-09-26]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. Brněnský balet se přestěhoval na výstaviště, West Side Story lidé sledovali ze dvou tribun [online]. Economia, a.s, 2017-11-26, [cit. 2018-01-01]. Dostupné online.
  6. West Side Story ušitá výstavišti na míru [online]. Mesto Brno, [cit. 2018-01-01]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku West Side Story na anglickej Wikipédii.