Wien Südbahnhof

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Wien Südbahnhof

Wien Südbahnhof (doslova "Viedeň Južná stanica") je železničná zastávka vo Viedni, do roku 2009 to bola aj najväčšia koncová železničná stanica v Rakúsku. Ležala na juhovýchode mesta - v mestskej časti Favoriten.

Prijímacia budova s nástupišťami mala tvar písmena V so špicom smerujúcim na sever, a to vďaka skutočnosti, že v nej bola ukončená Südbahn (Južná železnica) smerujúca z miest Wiener Neustadt, Villach, Klagenfurt a Graz, a Ostbahn (Východná železnica) smerujúca do miest Bruck an der Leitha, Neusiedl am See, Bratislava a Győr. Na Ostbahn je na okraji mesta pripojená aj Nordbahn (Severná trať) smerujúca do Břeclavi, s prípojnou traťou do Marcheggu a Bratislavy.

Budova bola zavretá v roku 2009 a následne zbúraná. Nahradená bola jednak dočasnou stanicou pod názvom "Wien Südbahnhof (Ostbahn)" a jednak zastávkou rýchlodráhy pod názvom "Wien Südbahnhof (S-Bahn)". V decembri 2012 neďaleko bývalej budovy Wien Südbahnhof pre verejnosť otvorili novú stanicu pod názvom Wien Hauptbahnhof, ktorá bola úplne dokončená v októbri 2015.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]