Wikipédia:Hlasovania/Používanie ruštiny namiesto bieloruštiny v názvoch článkov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Na našej wikipédii sme zvykli používať ruštinu pri názvoch článkov o bieloruských osobnostiach, kým v geografické články majú bieloruské názvy, v tejto diskusii sme sa dohodli, že je potrebné uzákoniť oficiálne pravidlo formou hlasovania. Navrhujem používať ruštinu (pri osobnostiach, geografických názvoch a všetkých bieloruských reáliách). Oba jazyky sú podľa ústavy rovnocenné. V skutočnosti je tamojším režimom bieloruština potláčaná a výrazne dominuje ruština. Keďže sa to isté dialo aj počas ZSSR a doba "bieloruského národného obrodenia" trvala veľmi krátko, väčšina Bielorusov aj v rodinnom kruhu používa ruštinu. Je krutou nevyhnutnosťou, že bieloruštinu čaká osud írčiny, aj keď raz Lukašenko padne (rád by som sa mýlil). Písal som články o bieloruských športovcoch a bol problém nájsť bieloruský variant ich mena a nemôžem sa zaručiť, že sú správne. Rovnako tak geografické názvy v bieloruštine nám znejú cudzo (napr. Babrujsk, Mahiľov, Vicebsk, alebo hokejový klub HK Dynama-Minsk, ešte som nenašiel klub, ktorý by mal svoju oficiálnu stránku v bieloruštine, väčšinou sa uspokoja s ruštinou a angličinou.

Takže návrh znie: Používať ruštinu namiesto bieloruštiny v názvoch článkov. Výnimku tvoria bieloruské osobnosti, ktoré trvajú na bieloruskom variante svojho mena (takých je veľmi málo).

Hlasovanie[upraviť | upraviť kód]

Za[upraviť | upraviť kód]

  1. Symbol support vote.svg Za --Kelovy (diskusia) 05:08, 25. apríl 2013 (UTC)
  2. Symbol support vote.svg Za--Wookie (diskusia) 06:31, 25. apríl 2013 (UTC)
  3. Symbol support vote.svg Za--Pelex (diskusia) 18:06, 4. máj 2013 (UTC)
  4. Symbol support vote.svg Za --Maajo25 (diskusia) 07:46, 21. máj 2013 (UTC)

Proti[upraviť | upraviť kód]

  • Symbol oppose vote.svg Proti Pri geografických názvoch to nejde urobiť, všetky oficiálne texty používajú primárne bieloruské názvy, proste to je prvý úradný jazyk. Pri osobách by sme to použiť mohli. Pri športových kluboch neviem, ale to, že majú stránky po rusky má úplne iný dôvod, a to ten, že tým dosiahnu oveľa viac ľudí aj doma aj v zahraničí (podobne ako keď niekto má stránku po anglicky). Bronto (diskusia) 21:11, 20. máj 2013 (UTC)
  • Symbol oppose vote.svg Proti Pokiaľ majú vlastný úradný jazyk, má to byť v ich vlastnom úradnom jazyku. V tomto prípade je pre mňa Bronto dostatočná autorita a navyše z toho bude len ďalší zbytočný chaos. Nakoniec má pravdu Vasil, že hlasovanie je vlastne od začiatku neplatné a jeho záver teda nezáväzný, pretože neprebehlo podľa pravidiel.--Saskardin diskusia 17:20, 21. máj 2013 (UTC)

Tu je to výslovne napísané: Názvy geografické v Bielorusku sa udeľujú v BIELORUSKOM jazyku a len sa (asi mechanicky) transkribujú do ruštiny. [1]:Язык наименований географических объектов: Наименования географическим объектам в Республике Беларусь присваиваются на белорусском языке , с которого способом транслитерации передаются на русский язык, с учетом правил русской орфографии. Okrem toho ako som ti napísal aj v diskusii sa po bielursky píšu aj všade v serióznych textoch ako je Beliana, Britannica a ten poľský zoznam úradu geodézie atď.. Bronto (diskusia) 21:17, 20. máj 2013 (UTC)

Toto ma zaskočilo, vrátim tam teda bieloruské názvy. --Kelovy (diskusia) 21:44, 20. máj 2013 (UTC)

Diskusia[upraviť | upraviť kód]

Mám problém s geografickými názvami - aké oficiálne geografické názvoslovie používajú v Bielorusku? Bude ruština v súlade s týmto? --Saskardin diskusia 15:46, 25. apríl 2013 (UTC)
Keďže majú podľa ústavy dva úradné, rovnocenné jazyky, tak sa môžu používať obe názvoslovia. Bude v súlade, postupujeme rovnako ako pri ostatných štátoch, Ústav geodézie a kartografie určuje normované názvy, ak neurčí, používame originálne - a to sú v tomto prípade bieloruské a ruské, je na nás, ktoré si vyberieme. --Kelovy (diskusia) 16:56, 25. apríl 2013 (UTC)

Výsledok[upraviť | upraviť kód]

Podľa hlasovania budeme používať ruštinu. --Kelovy (diskusia) 20:09, 20. máj 2013 (UTC)

Ak má ísť o pravidlo, tak treba postupovať podľa Wikipédia:Pravidlá/Prijímanie pravidiel. Ak to má byť hlasovanie, tak potom podľa Wikipédia:Pravidlá/Hlasovanie: a to udáva: „Návrh je schválený, ak získa aspoň 10 platných hlasov. Na schválenie návrhu je potrebná dvojtretinová väčšina alebo jednoduchá väčšina. Akú väčšinu je potrebné získať, sa stanoví pre každý druh hlasovania osobitne.“
Toto splnené nebolo, takže je to neplatné hlasovanie a má to ísť do archívu ako neschválené. Vasiľ (diskusia) 21:17, 20. máj 2013 (UTC)