Wikipédia:Kaviareň/Wikipolitika/Archív 2005

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Archív tém pre stôl „Wikipolitika“ z roku 2005

Prázdne články[upraviť | upraviť zdroj]

Ako vôbec môže niekto chladnokrvne tvrdiť, že slovenská Wikipédia prekonala hranicu 1000 (alebo 3302) článkov? Kam človek klikne, tam sa nachádza prázdny článok! Prázdne články okamžite znechutia každého, kto si sem príde po informácie. Meradlom má byť kvalita obsahu, nie počet nepoužiteľných hesiel.
Navrhujem zakázať v pravidlách vytváranie prázdnych článkov a zaviesť procedúry na ich rýchle mazanie, ako je to na originálnej anglofónnej wikipédii. AtonX 23:02, 27 Dec 2004 (UTC)

tiez som toho nazoru ako AtonX, pohlo sa v tomto smere nieco dopredu?... ak by mi niekto vysvetlil co a ako, tak by som velmi rad pomohol Neuromancer 13:56, 24 august 2005 (UTC)
pohlo, uz sa nevytvaraju prazdne clanky, zato ale mame par tisic novych s jednou vetou. :-))) --Maros 14:02, 24 august 2005 (UTC)

Zhrnutie úprav[upraviť | upraviť zdroj]

Vyzývam všetkých redaktorov, aby neignorovali políčko Zhrnutie úprav. Je to ozaj cenná informácia napr vo výpisoch Posledných úprav alebo histórie článku. Nemá zmysel nikoho menovať - vstúpte si do svedomia! --AtonX 09:29, 16 Feb 2005 (UTC)

Akoze nema zmysel menovat??? Vies ako si sa ma dotkol, ze si ma nepochvalil, ze ja sa to snazim vypisovat??? :)))) Liso 10:00, 16 Feb 2005 (UTC)
Menovite by som chcel vyzdvihnúť, že Liso sa snaží!!! :) --AtonX 10:34, 16 Feb 2005 (UTC)
:))) Ja len pre istotu dodavam, ze to bol z mojej strany zart! :) Liso 10:57, 16 Feb 2005 (UTC)
Ja by som skôr upozornil, že sa často porušujú explicitné pravidlá tým, že sa zmena iná len ako pravopisno-gramatická označuje ako drobná zmena ... Keby som bol považoval tieto naše "drobné" zmeny za drobné, tak by mi ušlo pekne veľa chýb...Bronto 16:55, 16 Feb 2005 (UTC)

Prosím každého, kto vytvorí novú šablónu aby ju pridal na Wikipédia:Templates do príslušnej sekcie. Ďakujem. --Adrian 16:29, 17 Feb 2005 (UTC)

Jednoznacne sa pridavam! Liso 18:36, 17 Feb 2005 (UTC)

Bolo by fajn najskor vediet ako tie šablony vytvarat!... mam v sablonach chaos, neviem kde zacat aby som nieco vytvoril.. existuje návod alebo nieco podobne? rad by som nieco vytvoril... dik Neuromancer 13:59, 24 august 2005 (UTC)
Nieco najdes na Wikipédia:Šablóny nieco viac na meta:Help:templates. Ak by sa ti chcelo mozes o tom vytvorit clanok aj o presuvani, ked to uz teraz tak dobre chapes :) pomozes tak aj ostatnim. vopred ti za to dakujem. --Palica@diskprís 14:39, 24 august 2005 (UTC)

odporúčané články na hlavnej stránke[upraviť | upraviť zdroj]

Navrhujem zaviesť pravidlo týždenného obmieňania odporúčaných článkov na hlavnej stránke. Ak keď kandidátov je málo a skoro sa vyčerpajú, teda ten ostatný použitý tam môže hniť dosť dlho, možno to ale niekoho vyburcuje a prinúti aj ostatných písať kvalitné články častejšie. Veď kto by nechcel vidieť svoj článok na hlavnej stránke? Bebe@diskprís Bebe 09:29, 23 mar 2005 (UTC)

neviem ci tu ma moj hlas nejaku vahu, ale pridavam sa... papez na mna mrka uz dost dlho a tiez by som tam rad videl aj nejaky vlastny clanok :) ked si neviete vybrat ktory moj clanok tam dat napiste a ja vam poslem zoznam s poradim... ;DD Neuromancer 13:54, 24 august 2005 (UTC)

Články o kostoloch[upraviť | upraviť zdroj]

Neviem, či som pri správnom stole, ale skúsim to tu. V článku Bratislava pribudol zoznam kostolov som rád a to je v poriadku. Moja otázka je či je treba pre každý kostol samostatný článok, a druhá otázka je aké majú mať články o nich názvy?
Moje odpovede: Významné kostoly majú mať vlastné články (Dóm sv. Alžbety, Dóm sv. Martina, Chrám sv. Víta, ... ). Pri ostatných som na vážkach - som ale skôr proti, na druhú stranu v prípade Bratislavy by to mohlo zneprehľadniť hlavný článok.
Pomenovanie článku je trošku zložitejšie - každý kostol má meno svojho patróna. Rehoľné kostoly sa často označujú len rehoľou a ešte sú aj zažité ľudové názvy. Príklad: na otázku, kde je kostol sv. Štefana Uhorského v Bratislave len málokto povie, že to je Kapucínsky kostol. Taktiež sa chodí do modrého kostolíka a nie do Kostola sv. Alžbety Uhorskej. Každopádne považujem za veľmi vhodné, aby v názve článku bolo mesto, kde sa kostol nachádza. Čiže navrhujem nie Kostol a kláštor Alžbetínok ale napríklad Kostol sv. Alžbety a kláštor Alžbetínok (Bratislava). Taktiež miesto Kostol v Podunajských Biskupiciach, by som navrhoval Kostol sv. Mikuláša (Bratislava - Podunajské Biskupice). Podobne sú už nazvané články v kategórii Kategória:Kostoly na Slovensku. Samostatnou kapitolou sú kostoly, ktoré už neslúžia svojmu účelu napr. kostol a kláštor klarisiek v Bratislave alebo TrnaveLacoR@diskprís 15:38, 10 október 2005 (UTC)

ja som za samostatne clanky... Je to dokonca taky moj sen, ze kazdy kostol na slovensku bude mat na wiki samostatny clanok aj s obrazkom... :) Liso@diskprís 06:07, 11 október 2005 (UTC)
Myslim, ze ja ako inkluzionista sa ani nemusim obsirne rozpisovat, ku ktoremu nazoru sa viac priklanam :) Radioactive.svg Atomique 06:36, 11 október 2005 (UTC)
Ja sice inluzionista nie som, ale v tomto pripade, som aj ja za samostatne clanky (ale musi tam byt samozrejme aspon niekolko viet). --Maros 07:54, 11 október 2005 (UTC)
som tiež za. niečím by som mohol aj pomôcť (čo sa týka jezuitských kostolov - ak to nájdem v našom almanachu).--ham 21:44, 19 december 2005 (UTC)