Wikipédia:Kaviareň/Wikipolitika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl o wikipolitike v Kaviarni sa používa na diskusie o aktuálnej a navrhovanej internej politike Wikipédie. Prosíme, neumiestňujte sem diskusné príspevky na tému politickej situácie na Slovensku alebo inde vo svete. Budú bez diskusie odstránené.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole wikipolitiky

Archív diskusií o wikipolitike[upraviť | upraviť kód]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu diskusií.

Rýchlosť_svetla_vo_vákuu jako NČ?[upraviť | upraviť kód]

Zdravím, článek Rýchlosť svetla vo vákuu je NČ, ale v textu nejsou žádné reference. Nevím přesně, jak postupovat při hlasování o odebrání titulu, tak vám píši sem. Zdraví --Pavouk (diskusia) 11:15, 2. september 2019 (UTC)

V minulosti sa na referencie nekládol taký dôraz, dnes by už k podobnej situácii pri Najlepšom článku snáď nedošlo. Postup definuje nasledujúce pravidlo. Najprv prebieha dvojmesačná revízia článku. Pokiaľ ani potom nebude článok v poriadku, hlasuje sa o odobratí štatútu Najlepšieho článku. Slovenská Wikipédia však potrebuje viac Najlepších článkov, nie menej. Pritom je momentálne veľmi náročné, aby sa nejaký článok dostal medzi Najlepšie, pretože odozva pri nominácii a hlasovaní je veľmi malá (rovnako ako na celej slovenskej Wikipédii). Pár dobrých článkov tu aj je, ale redaktori ich radšej ani nenominujú, lebo vedia, že kvôli pasivite redaktorov by to aj tak neprešlo. Preto by bolo vhodnejšie článok radšej o zdroje doplniť (pokiaľ je to jeho jediný problém), prípadne požiadať o to autora (ak je aktívny). --Luky001 (diskusia) 15:15, 2. september 2019 (UTC)
@Pavouk, Luky001: Áno, je to pravda lenže už s to nevymažeme, keďže vtedy ešte pravidlo o takýchto tipoch článkov neplatilo a ani nebolo nijak vytvorené. Ibaže by ste zase začali 2 mesačné blbosti(hlasovanie, komenty, zdokonaľovanie) okolo tohto --aRychlik (Diskusia) 13:19, 5. september 2019 (UTC)
Těch nezdrojovaných článků je tolik, že se to musí brát systémově. -OJJ 13:51, 5. september 2019 (UTC)

Wikipédia:Pravidlá/Hlasovanie a SNZ[upraviť | upraviť kód]

Ahoj, rád bych se přeptal, jak se aplikuje Wikipédia:Pravidlá/Hlasovanie a stránky na smazání. Podle pravidla: Hlasovanie trvá počas nasledujúcich 14 dní, podle hlavičky k SNZ 5 až 7 dní. Dtto Návrh je schválený, ak získa aspoň 10 platných hlasov, naposledy deset redaktorů obecně zahlasovalo před třemi lety. -OJJ 18:00, 19. september 2019 (UTC)

Aká je prax vieš – neuplatňuje sa tam, resp. teda uplatňujú sa z neho len veci ohľadom hlasovacieho práva. A neuplatňuje sa tam (dôsledne) ani tá hlavička – ľudia tam rutinne trieskajú hlasy bez akýchkoľvek argumentov, ktoré sú formálne (v zmysle hlavičky) neplatné. --Teslaton (diskusia) 18:07, 19. september 2019 (UTC)
@OJJ: Pôvodný zámer bol rozhodovať o článkoch označených na zmazanie konsenzom, nie podľa pravidla o hlasovaní. Teda redaktori sa mali vyjadriť prečo zmazať alebo ponechať (nie iba podpisom). Nemalo to mať formu aká sa používa teraz, že sa hlasy škrtajú, pretože nespĺňajú hlasovacie právo. Napokon, doteraz sa to v šablóne uvádza: Wikipédia:Stránky na zmazanie/Návod. --–Bubamaradisk. 20:21, 19. september 2019 (UTC)

Kategória:Zoznamy článkov[upraviť | upraviť kód]

Na Wikipedii je spousta hesel v kategorii Kategória:Zoznamy článkov. Ta jsou čistě pro index v portálech, navrhuji je přesunout do jiného jmenného prostoru. Podobné seznamy na Wiki do hlavního jmenného nepatří (pro kvalitní seznamy na Wiki jsem). -OJJ 16:59, 13. november 2019 (UTC)

Ano, formálne tam nepatria, no príde mi to zase raz záležitosť s hodne nízkou prioritou (ono formálne ani taká hlavná stránka charakterom nepatrí do hlavného NS, je to portálová záležitosť, nie encyklopedické heslo). Ďalšia vec potom je, že Redaktor:Ra1n, ktorý prevádzkuje Rainbot, ktorý zoznamy udržiava, nie je na wiki moc aktívny a bolo by nutné skonzultovať s ním, či by bol ochodný na presune participovať a upravovať bota. Čo sa mňa týka, asi by som to nechal tak ako to je. --Teslaton (diskusia) 17:07, 13. november 2019 (UTC)

Pravidlo o revízii článkov[upraviť | upraviť kód]

Takže, preskočím dlhý opis histórie a poďme rovno na aktuálny stav. Pravidlo o revízii článkov obsahuje nasledujúci kód

{{Pravidlo}}
{{Revízia najlepších článkov}}

Ako to, že je to označené šablónou {{Pravidlo}} mi nevadí, ba to musí tam byť, keďže to bolo odhlasované, ale to že celé pravidlo sa skladá zo šablóny {{Revízia najlepších článkov}}, to už áno, pretože obsahovo ide o nápovedu k Wikipédia:Revízia najlepších článkov a nie o pravidlo. Navrhujem preto prerobenie pravidla (na pravidlo podobné ostatným pravidlám na skwiki) napr. upravením kódu, aby v pravidle nebola použitá žiadna obsahová šablóna (s dlhým obsahom) okrem šabl. {{Pravidlo}} pochopiteľne. Ja to však určite robiť nebudem, keďže nemám na to chuť a takisto nechávam na redaktoroch, či už sa ďalej nepohneme a zostane to takto, alebo budú väčšie diskusie a bude mať formát pravidla. --aRychlik (d - @ - p) 21:23, 3. december 2019 (UTC)

Určite to nerob, nemaj na to chuť. Maj chuť na Hlavný menný priestor. --–Bubamaradisk. 23:36, 3. december 2019 (UTC)

Články o základných školách[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň, aká je politika ohľadne pridávania článkov o základných školách? Na jednej strane sú tu komentáre, že patričné informácie treba radšej pridať do článku o meste/obci/mestskej časti/ulici, na druhú stranu tú existujú aj články o základných školách. Vďaka! --88.212.29.98 08:28, 12. december 2019 (UTC)

Na článok sa vždy treba pozerať optikou významnosti témy ako takej. Uznávam, že nie všetky školy, čo majú samostatný článok to spĺňajú, no pokiaľ nikto nemá náladu ani chuť sa s tým zaoberať hlbšie, tak tu ostávajú. --peko (diskusia) 11:49, 12. december 2019 (UTC)