Wikipédia:Kaviareň/Wikimedia Slovensko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl pre diskusiu o Wikimedii Slovensko v Kaviarni sa používa na diskusiu o slovenskej wikimedickej organizácii a jej aktivitách a projektoch.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole Wikimedie Slovensko

Archív technických tém[upraviť | upraviť kód]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.


Prístup k elektronickým informačným zdrojom prostredníctvom WMSK[upraviť | upraviť kód]

Vo Wikimedii Slovensko uvažujeme nad spôsobmi ako lepšie poslúžiť potrebám komunity. Ako jednu z takýchto oblastí vnímam pomoc k získavaniu kvalitných zdrojov na vytváranie a upravovanie článkov.

Preto pokladám otázku či by tunajší redaktori mali záujem o prístup do platených databáz elektronických informačných zdrojov (napr. JSTOR, archív denníka The New York Times atď.), niečo na štýl The Wikipedia Library na anglickej Wikipédii. Podobnú, no neformálnu inciatívu tu skupinka redaktorov rozbehla ešte dva roky dozadu, mnou navrhovaný projekt by ale mal oficiálnu podobu, inštitucionálne a finančné krytie prostredníctvom združenia.

Zaujímal by ma v prvom rade Váš záujem, príp. môžete zároveň zmieniť ktoré databázy/zdroje by ste navrhovali do tohto prípadného projektu zapojiť.--Lišiak(diskusia) 19:35, 1. október 2020 (UTC)

Možno kacírska myšlienka (a nemám to exaktne doložené), no s ohľadom na spracúvané témy a frekvenciu citácií jednotlivých online zdrojov je pokojne možné, že by redaktori čo nemajú popredplácané tunajšie periodiká, ocenili skôr prístup za paywally jednotlivých platených slovenských prípadne českých periodík. Som si vedomý, že to nie je taká liga zdrojov ako vyššie uvádzané, no praktická využívanosť by bola zrejme vyššia. Koniec koncov, knižničné iniciatívy na medziprojektovej (meta) úrovni s možnosťou získať nejaké bezplatné prístupy tu už myslím boli, takže sa dá prípadne spraviť miniprieskum, koľkí redaktori skwiki o to žiadali (a ev. to aj aktívne využívajú pri robote)... --Teslaton (diskusia) 19:49, 1. október 2020 (UTC)
Ďalšia vec potom, že možno by nebol od veci spraviť si najprv rešerš ohľadom toho, čo vlastne redaktori skwiki od organizácie ako WMSK očakávajú a čo by trebárs najviac ocenili. Prípadne v prvej fáze vyzbierať námety a následne ich nechať „známkovať“ (podobne ako sa na mete pravidelne robí tuším voľba námetov na technické nástroje a pod.). A tie favorizované sa potom pokúšať v rámci možností zmysluplne realizovať...
Napr. čo sa týka mojej favorizovanej témy – fotografického servisu pre skwiki – či už formou vlastného fotografa, formou aktívnej spolupráce s redakciami alebo externými fotografmi alebo formou súťaží (aj o iné fotky než zrovna pamiatok – kriticky tu chýbajú napr. aktuálne a kvalitné slobodné fotografie osobností, podujatí, atď.), bol by som ochotný na takúto vec, pokiaľ by prinášala reálne výsledky, ev. aj pravidelne finančne prispievať. A verím že by sa na aktivity, ktoré takto jednotliví ľudia považujú za zmysluplné, prispievateľov možno našlo aj viacero. --Teslaton (diskusia) 20:09, 1. október 2020 (UTC)

Dobrý nápad keď že občas narazím na periodikum v JSTOR. Na druhej strane si myslím že anglické podklady a texty si vyžadujú pozornosť pri preklade. Objavujú sa tam odborné termíny a špecifické slová, ktoré sa nedajú preložiť lebo náš jazyk ten daný výraz nepozná. Bojím sa aby potom články nevyzerali ako cez Google Translate ako to bolo v prípade článku Ava Max. Ocenil by som skôr teda české a slovenské periodiká napr. Historický časopis: vedecký časopis o dejinách Slovenska a strednej Európy, Revue Pamiatky a múzeá alebo Monument revue, ktoré ako pozerám na webe Pamiatkového úradu prístupne v pdf zadarmo. Tu je link: Monument revue. Potom ak niekoho zaujíma umenie na Slovensku a pamiatky tak odporúčam túto stránku: Arslexicon človek sa tam musí registrovať buď ako študent alebo zamestnanec a je to zadarmo. Dobré by bolo získať prístupy do online knižníc. Myslím že to by ocenili viacerí redaktori na Wiki. Hlavne teda tie české a slovenské a poprípade zahraničné.Róbert Jahoda (diskusia) 20:41, 1. október 2020 (UTC)

Historický časopis je kompletne digitalizovaný [1] а dostupný na webe. Vasiľ (diskusia) 20:55, 1. október 2020 (UTC)
Ťažko povedať, či by malo hlbší zmysel využiť peniaze práve na tento účel. S anglickými a celkovo cudzojazyčnými zdrojmi nie sú až také veľké problémy, tie sú skôr so slovenskými, poprípade českými zdrojmi. V prípade cudzích jazykov navyše, ak si niekto dá snahu prekladať, tak volí spravidla cestu prekladu z iných wiki než písanie článku nanovo z cudzojazyčných publikácií (aspoň, čo si všímam). Mňa sa to síce tematicky moc netýka, no myslím, že niektorí by možno ocenili skôr tie cs/sk noviny/periodiká. Takže nie som si úplne istý či by to bolo efektívne, resp. lepšie povedané či by ovplyvnený počet a kvalita článkov/úprav bola úmerná vkladu.--ScholastikosSVK (diskusia) 08:33, 2. október 2020 (UTC)
Vďaka za podnety. Ohľadne rešeršu a následného hlasovania: nie je to zlý nápad, ale treba myslieť aj na to, že výsledok budeme musieť zosúladiť s aktuálnymi kapacitami a záujmami (dobrovoľných) členov a spolupracovníkov WMSK. Respektíve inak: nebolo by dobré to brať spôsobom toto sme si narichtovali a teraz robte. Dúfam však, že nájdeme prienik medzi tým čo môžme a chceme uskutočniť a s novými podnetmi aj nové posily do tímu.--Jetam2 (diskusia) 13:22, 2. október 2020 (UTC)
@Jetam2: To mi je jasné, preto som tam aj ešte dodatočne dopĺňal to „v rámci možností“. Nemá zrejme zmysel rozkafrať N vecí, z ktorých polovicu nebude priestor dotiahnuť a budú len niekoho frustrovať (tým viac ak by to neboli veci ktoré by dotyční mali chuť realizovať). Na druhej strane špeciálne tie fotky by pri minimalistickom poňatí boli možno skôr o kontaktoch, prepájaní a „evanjelizácii“ – skúsiť nájsť spôsob ako komunikovať/nadchnúť existujúcich miestnych producentov foto obsahu pre myšlienku uvoľňovania nejakej jeho časti pod CC, aby tak boli využiteľné na projektoch typu wiki (a samozrejme aj kdekoľvek inde). Príde mi, že toto vcelku zapadá do zamerania organizácie typu WMSK (podpora slobodného obsahu, atď.). --Teslaton (diskusia) 16:40, 2. október 2020 (UTC)
Jasné. Poznámku beru.--Jetam2 (diskusia) 18:46, 2. október 2020 (UTC)

@Lišiak, Jetam2, Teslaton: Slovenští přispěvatelé objevují Ameriku, ta možnost už tu dávno je. Zmiňovaná Wikipedia Library, mně tam taky povolili přístup na JSTOR. :) Je zbytečné to platit ještě ze strany WMSK, důvěryhodným redaktorům to poskytnou zdarma. Nehledě k tomu, že kdo se trochu snaží, tak celé články najde i bez placení (což je nicméně neetické, že). Co se týče sdíleného disku, jak je využíván si může každý zkontrolovat, nula nula nic. :/ -OJJ 16:53, 2. október 2020 (UTC)

Sorry ale načo takto povýšenecký vstup? Wikipedia Library jenak bola hneď v úvode spomenutá a diskusia sa ďalej vyvíjala skôr smerom k miestnym spoplatneným zdrojom. --Teslaton (diskusia) 16:58, 2. október 2020 (UTC)
Právě, že hodně uživatelů zaujal ten JSTOR, tak upozorňuju, že na ten se legálně mohou dostat zdarma už teď. Tedy není to projekt (jen) na anglické Wikipedii, jak zmiňoval Lišiak, a je tedy zbytné, aby to WMSK platila. Povýšenecky to fakt neber, spíš takový trošku suchý humor. :) -OJJ 17:10, 2. október 2020 (UTC)

O porušovanie stanov WMSK sa už zaujímajú viacerí. Začnú sa zaujímať aj funkcionári?[upraviť | upraviť kód]

Počas Zasadnutia Valného zhromaždenia WMSK v septembri 2019 (áno, pred rokom) sa vtedajší funkcionári (Predseda Matej Grochal, Podpredsedníčka Radoslava Semanová, Podpredseda Dávid Štefan, Člen revíznej komisie Patrik Kunec a Člen revíznej komisie Lukáš Mikulec) vyjadrili, že ich nezaujíma porušovanie stanov a odmietajú aby porušovatelia (Matej Grochal a Radoslava Semanová) spravili akékoľvek nápravné kroky ohľadom problémov so Zasadnutím valného Zhromaždenia začiatkom 2019. Ak si dobre spomínam, povedali "Jediný, koho to zaujíma je KuboF"; a nikto to nespochybnil. (Je však pravda, že z ich vyjadrení sa dá vyčítať, že vtedy nechápali, že ide o porušovanie stanov; napríklad Lukáš Mikulec padol do pasce logického omylu, že môže existovať zápisnica zo stretnutia, ktoré sa nekonalo, podobne Matej Grochal sa vyjadril, že označili [Predsedníctvo?] za neuznášaniaschopné valné o ktorom napísal, že sa nekonalo)

Medzičasom sa ukázalo, že rozhodne nie som jediný, koho porušovanie stanov vo WMSK zaujíma. V Kaviarni v diskusii o účasti na Stretnutí CEE 2020 sa jeden diskutujúci vyjadril proti skrývaniu informácií o klamstvách funkcionárov WMSK. Rozhodne už teda neplatí, že by som jediný, koho porušenia stanov WMSK zaujíma.

Predseda Matej Grochal sa medzičasom už na slovenskej Wikipédii vyjadril, že pochopil, že začiatkom roku 2019 porušil stanovy a ospravedlnil sa za svoju časť. Opäť gratulujem! Škoda, že na pochopenie stanov potreboval 17 mesiacov vysvetľovania, ale aspoň, že aspoň túto časť pochopil.

Keďže už neplatí vyjadrenie funkcionárov WMSK, že len 1 človek sa zaujíma o porušovanie stanov, plánujú porušitelia stanov (Matej Grochal a Radoslava Semanová) aj nejaké nápravné kroky? Podotýkam, že funkcionári WMSK nepravdivé informácie šírili prominentne na:

  1. webe wikimedia.sk
  2. epoštovej konferencii mail:Wikimedia-SK
  3. v Kaviarni slovenskej Wikipédie
  4. Facebookovej stránke Wikimedie SK

Zatiaľ sa ospravedlnil Predseda Matej Grochal za svoju časť a "len tak mimochodom" v Kaviarni. Pokiaľ viem, Podpredsedníčka Radoslava Semanová sa verejne neospravedlnila nikdy a nikde; nikdy sa nikto z porušiteľov neospravedlnil prominentne v ani jednom komunikačnom kanály, v ktorom šírili nepravdivé informácie.

Základná otázka však je: Začnú sa funkcionári WMSK zaujímať o porušovanie (a hlavne dodržiavanie) stanov?

Ak aj naďalej nebudú mať ten vnútorný morálny kompas, ktorý im napovie, že by mali dodržiavať dohody, tak všetky zmeny k lepšej správe organizácie, ktoré sa im podarilo doteraz spraviť, budú úplne zbytočné. Proste si opäť povedia, že ich porušovanie stanov nezaujíma a znovu ich porušia.

Ak aj naďalej budú potrebovať aby sa niekto iný zaujímal o ich dodržiavanie dohôd, tak napríklad aj komunita slovenskej Wikipédie bude naďalej trpieť takýmito správami a siahodlhými diskusiami, nad ktorými funkcionári WMSK aj naďalej budú len mávať rukami a argumentovať mimo logiky. Náš čas je vzácny, máme ho len isté množstvo a vieme ho využiť oveľa produktívnejšie ako na upozorňovanie funkcionárov občianskeho združenia, že porušujú dokument, ku ktorého dodržiavaniu sa vlastnoručne podpísali. Takéto diskusie každého len otravujú a vôbec by neboli potrebné ak by WMSK mala funkcionárov, ktorí sú zodpovedný a sami od seba majú záujem dodržiavať dohody.

Preto sa pýtam:

  1. Predseda Matej Grochal, Podpredsedníčka Radoslava Semanová
    • už ste obaja pochopily, že ste začiatkom roku 2019 porušili stanovy, aj keď ste dlhé mesiace tvrdili opak, a už sa o to zaujíma viacero ľudí; plánujete sa ospravedlniť za svoje porušenie stanov aspoň tak verejne a obšírne ako ste šírili nepravdivé informácie o danom Zasadnutí Valného zhromaždenia?
  2. Predseda Matej Grochal, Podpredsedníčka Radoslava Semanová, Podpredseda Dávid Štefan, Člen revíznej komisie Patrik Kunec
    • od Zasadnutia valného zhromaždenia v septembri 2019 ubehol už viac než rok - ešte stále zastávate postoj, že vás porušovanie stanov nezaujíma a odporujete nápravným opatreniam, z dôvodu, že to porušovanie zaujíma len jedného človeka?

(viac krát som aj tu upozornil na porušovanie stanov zo začiatku 2019. ani teraz z toho nevybočujem - to sú totiž tie veci, ktoré môžem povedať aj verejne; k ostatným sa prípadne vyjadrím až po dokončení medzinárodného vyšetrovania - čo je však škoda, lebo poskytujú potrebný kontext)

Na záver uvediem len malé vysvetlenie (neskôr ho možno rozpíšem v samostatnom príspevku), ktoré som v minulosti naschvál nedával, lebo nesúviselo s obsahom diskusie. Táto moja činnosť na obnovenie zodpovednosti a dôveryhodnosti Wikimedie SK vychádza z mojej viery v misiu wikimédie - nejde o osobné záležitosti ani problémy. Ak by stanovy Wikimedie SK porušovali pápež a dalajlama, aj tých by som vyzýval aby s porušovaním prestali a spravili nápravné kroky. Aby som to povedal jasne: nejde o to, že tí, ktorí porušovali stanovy sú Matej Grochal a Radoslava Semanová, ide o to, že to čo Matej Grochal a Radoslava Semanová robili je porušovanie stanov. --KuboF Hromoslav (diskusia) 19:00, 5. november 2020 (UTC)