Wikipédia:Nechajte to tak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Wiki rules.png

Text tejto stránky nie je pravidlom ani odporúčaním a v tomto zmysle teda nie je záväzný. Je to ale názor, ktorý na určité aspekty fungovania Wikipédie zastáva jeden alebo viac wikipediánov a predkladá ho ostatným ako podnet na zamyslenie.

Ak ste zástancom tohto názoru: Ak budete niekde diskutovať, neargumentujte týmto článkom, akoby išlo o pravidlo, ale použite odkaz na neho na vysvetlenie svojich motívov. Nebojte sa k tomuto názoru prihlásiť na príslušnom mieste diskusie alebo na vlastnej redaktorskej stránke.

Ak ste oponentom tohto názoru: Nevkladajte do tejto stránky svoje názory. Diskutovať môžete v diskusii, môžete založiť názorovú stránku s iným postojom na zamyslenie.


Nejde o život. Daj si pauzu.

Zavše si myslím, že každý z nás potrebuje trochu vypnúť a nechať veci tak. Isteže, tvoríme encyklopédiu, a to je samozrejme závažná vec, avšak nejde o život. Občas čítam horúce diskusie. Niektorí redaktori v nich útočia dokonca ad hominem. Stáva sa to kdekoľvek: či už pri riešení konfliktov, na diskusných stránkach článkov, pri stránkach na vymazanie, dokonca aj na diskusných stránkach používateľov.

Zakaždým, keď vidím, čo sa deje, zamýšľam sa, či by sa princíp “O nič nejde” dal aplikovať aj v oblasti Wikipédie. Myslím, že áno. Detaily ako presné pomenovanie postavy vo videohre, alebo či človek, ktorý vlastní mačku je naozaj aj jej “majiteľom”, môžu poslúžiť ako skvelé príklady konfliktov, pri ktorých ľudia popustili uzdu vášni. Vždy tvrdím - riaď sa rozumom a nie srdcom.

Samozrejme, že diskusie a hľadanie konsenzu sú dôležitou súčasťou Wikipédie. Nechápte ma prosím zle, avšak niekedy môže situácia zájsť až priďaleko. Moja rada všetkým je: Nechajte to tak. Ak samotná hádka nie je až taká dôležitá (a verte mi, že niekedy nie je), nesnažte sa za každých okolností “vyhrať”. Som si istý, že by sa vám podarilo potvrdiť si svoju pravdu, avšak v skutočnosti dokážete iba to, že rozzúrite ostatných Wikipediánov, ktorí sa potom rozhodnú Wikipédiu opustiť.

Diskutujte o veciach a hľadajte konsenzus, avšak nehádajte sa iba kvôli tomu, aby ste dokázali pravdu. Proste to nechajte tak.

Zdroj[upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wikipedia:Let it go na anglickej Wikipédii.