Wikipédia:Wiki miluje pamiatky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Súťaž   Pravidlá   English
Esperanto
  2012   2013   2014   2015   2016    
Slovenské logo projektu
Na pozadí Wiki miluje pamiatky

Wiki miluje pamiatky (Wiki Loves Monuments) je medzinárodná fotografická súťaž, ktorej účastníci sa snažia čo najlepšie nafotiť kultúrne pamiatky. V roku 2012 sa súťaže po prvýkrát zapojila aj slovenská Wikipédia. Súťaž organizujeme aj v roku 2017.

Ako sa zúčastniť?[upraviť zdroj]

 • Nájdite si vhodný objekt na fotografovanie. Niektoré z objektov sa môžu nachádzať vo vašej blízskosti, iné sú pomerne ďaleko, alebo sú ťažšie prístupné. Avšak nemožno zabudnúť na to, že v databáze PÚ SR, ktorú pre účely našej súťaže používame, je objektov niekoľko tisíc. Mnohé z nich sa nachádzajú vo veľkých mestách, iné v otvorenej krajine. Vďaka rakúskej pomoci boli na slovenskú Wikipédiu pridané zoznamy kultúrnych pamiatok na Slovensku.
 • Fotografujte

Tipy a triky pre dobré zábery[upraviť zdroj]

 • Nebojte sa nastaviť najvyššie rozlíšenie na svojom fotoaparáte. Foťte jednotlivé objekty aj viackrát a vyberajte najkvalitnejšie zábery. ... Alebo ich pokojne nahrajte všetky, keď si neviete vybrať, ktorý z nich je najlepší.
 • Nezabudnite na identifikačné čísla. Odporúčame vám pripraviť si predbežný zoznam, pretože je to oveľa jednoduchšie, ako dohľadávať tieto identifikátory neskôr.
 • V prípade detailných fotografií, napr. veží, dverí alebo okien, nezabudnite zaobstarať aj snímku celého objektu, aby bolo možné obe fotografie spojiť a nezanikol tak kontext. Pre ostatných je potom záber jedného detailu objektu navyše lepšie vyhľadateľný a identifikovateľný.
 • Ak máte záujem fotografovať interiéry pamiatok, opýtajte sa vopred, či je to možné, či za to musíte niečo zaplatiť. Rad múzeí či hradov fotografovanie v interiéroch zakazuje, iné to umožňujú, avšak iba pre vlastné, či nekomerčné účely. Na niektorých miestach je fotografovanie v interiéri bez problémov.
 • Nahrajte zábery. Pri nahrávaní záberov je dobré súbor pomenovať tak, aby sa predošlo duplicite a bolo zrejmé o aký objekt ide. Napríklad: miesto "radnica.jpg" súbor pomenovať "Radnica, Lučenec 2017.jpg" alebo "Lučenec, radnica - severná časť.jpg" a podobne.

Účet na Wikimedia Commons[upraviť zdroj]

Pre účasť v súťaži Wiki miluje pamiatky je nevyhnutný účet na zdieľanom úložisku médií Wikipédie - Wikimedia Commons. Ak ešte neviete, ako sa to robí, prinášame vám návod, ako si konto založiť v niekoľkých jednoduchých krokoch. Nezabudnite si vyplniť aj aktívnu a používanú e-mailovú adresu (vašu), aby sme vás v prípade výhry mohli kontaktovať.

 1. Na tejto stránke si vytvoríte vlastný účet na Wikimedia Commons (video-návod)
 2. Vyhľadajte príslušný zoznam pamiatok pre obec, kde sa vami odfotografovaná pamiatka nachádza (začať môžete v zozname pamiatok na Slovensku). V zozname nájdite konkrétnu pamiatku. Kliknutím na ikonku fotoaparátu Camera-photo Upload.svg sa dostanete na formulár pre odoslanie súboru, už predvyplnený informáciami o pamiatke (popis a identifikátor pamiatky)
 3. Doplňte do kolóniek vo formulári nasledujúce údaje: Názov súboru (ten, ktorý generuje váš fotoaparát), požadovaný názov súboru (opíšte čo je na snímke) a identifikátor pamiatky (ak nebol predvyplnený).
 4. Nahrajte súbor.

Kritériá snímok[upraviť zdroj]

Súťažná komisia bude u fotografií posudzovať nasledujúce kritériá:

 • Technickú kvalitu a dokonalosť snímke
 • Originálnu kompozíciu
 • Encyklopedickú hodnotu pre Wikipédiu

Porotcovia budú musieť urobiť celý rad kompromisov medzi týmito požiadavkami - napr. ťažko môže byť víťazným titulom fotografia, ktorá vyniká v celej rade estetických vlastností, avšak nie je príliš užitočná z encyklopedického hľadiska.

Iné projekty[upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Wiki miluje pamiatky - obrázky zo súčasného ročníka (2017) Kategória sa začne napĺnať po 1. septembri 2017.

Externé odkazy[upraviť zdroj]