William Wordsworth

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
William Wordsworth
William Wordsworth
anglický básnik, predstaviteľ romantizmu

Narodenie 7. apríl 1770
Cockermouth, Spojené kráľovstvo
Úmrtie 23. apríl 1850 (80 rokov)
Rydal Mount, Spojené kráľovstvo

William Wordsworth (IPA: [wəːdz'wəːθ]) (* 7. apríl 1770, Cockermouth, Spojené kráľovstvo  –  † 23. apríl 1850, Rydal Mount, Spojené kráľovstvo)[1] bol anglický básnik, predstaviteľ romantizmu - konkrétne skupiny jazernej školy.

V roku 1798 vydal so S. T. Coleridgom Lyrical Ballads (Lyrické balady). Wordsworth vo svojej tvorbe odmietol hlavné témy 18. storočia: vkus, pravidlá, formy. Básnikovu obrazotvornosť vnímal ako nádobu múdrosti. Básnikovo nadanie tvorivou fantáziou podľa neho odhaľovalo vnútorným zrakom tú najvyššiu pravdu. Vnímavá ľudská duša totiž dokáže odhaliť, či rozoznať pravdu. A vnímavou je hlavne duša básnikova. Prvý princíp romantizmu: „Básnik je prorok a mudrc,“ teda Wordsworth spojil s druhým: „Básnická pravda je pravda citu.“

Život[upraviť | upraviť zdroj]

William Wordsworth sa narodil v Lake District, študoval na Cambridgeskej univerzite. Po štúdiách navštívil Francúzsko, kde sa nakazil revolučnou horúčkou. Bol zapletený do ľúbostnej aféry a mal nemanželské dieťa. Za hodnotné považoval dve osoby vo svojom živote - vnímavú a oddanú sestru Dorothy a básnika Samuela Taylora Coleridgea, s ktorým aj spolupracoval na diele Lyrické balady.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Lyrické balady (The Lyrical Balads)[upraviť | upraviť zdroj]

Dielo vzniklo v roku 1798. V úvode objasnil svoju filozofiu. Jazyk a podstatu poézie odsunul preč od klišé. Vypracoval módu 18. storočia, poéziu do krajnosti zjednodušil a pohol smerom ku každodennej hovorovej reči a života obyčajných ľudí. Wordsworth nevynikal v opisoch prírodnej scenérie, radšej odhaľoval, čo sa stane, keď sa sila prírody stretne so silou vnímavosti ľudskej mysle - interakcia prírody a ľudskej prirodzenosti, ktorá ho povzbudzovala a stimulovala. V diele sa vo veľkej miere ukázali jeho panteistické náhľady na svet. Podľa Wordswortha je príroda veľkým učiteľom morálnych hodnôt a prapôvodcom šťastia a je sídlom Boha. Uctieva jednoduché národy žijúce v srdci prírody, pretože sú čistejšie a múdrejšie než civilizovaní ľudia a aj ich jazyk je menej skazený.

Ostatné diela[upraviť | upraviť zdroj]

  • Michael
  • Sonet skomponovaný pod westminsterským mostom (The Sonnet Composed Upon Westminster Bridge)
  • Osamelý kosec (The Solitary Reaper)
  • Žlté narcisy (The Daffodils)
  • Predohra (The Prelude) - autobiografická báseň z rokov (17981805), ktorú niekoľkokrát revidoval a rozširoval. Vyšla až po autorovej smrti.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]