William Wordsworth

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
William Wordsworth
anglický básnik, predstaviteľ romantizmu
anglický básnik, predstaviteľ romantizmu
Narodenie7. apríl 1770
Cockermouth, Spojené kráľovstvo
Úmrtie23. apríl 1850 (80 rokov)
Rydal Mount, Spojené kráľovstvo
Odkazy
Projekt
Guttenberg
William Wordsworth
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons William Wordsworth

William Wordsworth (IPA: [wəːdz'wəːθ]) (* 7. apríl 1770, Cockermouth, Spojené kráľovstvo  – † 23. apríl 1850, Rydal Mount, Spojené kráľovstvo)[1] bol anglický básnik, predstaviteľ romantizmu - konkrétne skupiny jazernej školy.

V roku 1798 vydal so S. T. Coleridgom Lyrical Ballads (Lyrické balady). Wordsworth vo svojej tvorbe odmietol hlavné témy 18. storočia: vkus, pravidlá, formy. Básnikovu obrazotvornosť vnímal ako nádobu múdrosti. Básnikovo nadanie tvorivou fantáziou podľa neho odhaľovalo vnútorným zrakom tú najvyššiu pravdu. Vnímavá ľudská duša totiž dokáže odhaliť, či rozoznať pravdu. A vnímavou je hlavne duša básnikova. Prvý princíp romantizmu: „Básnik je prorok a mudrc,“ teda Wordsworth spojil s druhým: „Básnická pravda je pravda citu.“

Život[upraviť | upraviť zdroj]

William Wordsworth sa narodil v Lake District, študoval na Cambridgeskej univerzite. Po štúdiách navštívil Francúzsko, kde sa nakazil revolučnou horúčkou. Bol zapletený do ľúbostnej aféry a mal nemanželské dieťa. Za hodnotné považoval dve osoby vo svojom živote - vnímavú a oddanú sestru Dorothy a básnika Samuela Taylora Coleridgea, s ktorým aj spolupracoval na diele Lyrické balady.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Lyrické balady (The Lyrical Balads)[upraviť | upraviť zdroj]

Dielo vzniklo v roku 1798. V úvode objasnil svoju filozofiu. Jazyk a podstatu poézie odsunul preč od klišé. Vypracoval módu 18. storočia, poéziu do krajnosti zjednodušil a pohol smerom ku každodennej hovorovej reči a života obyčajných ľudí. Wordsworth nevynikal v opisoch prírodnej scenérie, radšej odhaľoval, čo sa stane, keď sa sila prírody stretne so silou vnímavosti ľudskej mysle - interakcia prírody a ľudskej prirodzenosti, ktorá ho povzbudzovala a stimulovala. V diele sa vo veľkej miere ukázali jeho panteistické náhľady na svet. Podľa Wordswortha je príroda veľkým učiteľom morálnych hodnôt a prapôvodcom šťastia a je sídlom Boha. Uctieva jednoduché národy žijúce v srdci prírody, pretože sú čistejšie a múdrejšie než civilizovaní ľudia a aj ich jazyk je menej skazený.

Ostatné diela[upraviť | upraviť zdroj]

  • Michael
  • Sonet skomponovaný pod westminsterským mostom (The Sonnet Composed Upon Westminster Bridge)
  • Osamelý kosec (The Solitary Reaper)
  • Žlté narcisy (The Daffodils)
  • Predohra (The Prelude) - autobiografická báseň z rokov (17981805), ktorú niekoľkokrát revidoval a rozširoval. Vyšla až po autorovej smrti.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]