WinStars

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

WinStars je simulátor planetária vyvinutý Richardom Franckom pre Android, iOS, Linux, OS X a Microsoft Windows operačné systémy. Medzi funkcie WinStars patrí možnosť ovládať počítačom montáž ďalekohľadu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Verzia WinStars 1.0 bola vyvinutá Richardom Franckom v roku 2001 v programovacom jazyku C++. WinStars verzia 2.0 bola vydaná ako komerčný softvér v roku 2004, teraz je však k dispozícii na bezplatné stiahnutie z webovej stránky spoločnosti Franck. Koncom roku 2017 debutovala alfa verzia WinStars 3.0, po ktorej nasledovala prvá stabilná platená verzia v máji 2018. Franck zostáva jediným vývojárom a správcom aplikácie.

Katalógy[upraviť | upraviť zdroj]

WinStars 2 obsahuje databázu 2 500 000 hviezd a (SAC) katalóg 10 000 hmlovín, galaxií a hviezdokop, dokáže čítať niekoľko astrometrických katalógov v ich pôvodných formátoch.

Zahrnuté sú aj katalógy Bright Star, Digitized Sky Survey, Sky2000 a Tycho 2. Katalógy USNO UCAC a údaje ESA Gaia sú podporované vo WinStars 3.

WinStars 2 obsahuje integrovanú podporu pre systém Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC), ktorý sa používa v projekte SETI@home.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]