Winnetou (2016)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 01:59, 1. december 2016, ktorú vytvoril TeslaBot (diskusia | príspevky) (-{{Pracuje sa}} +{{Na úpravu}}, 10 dní bez úpravy)

Winnetou je trojdielny televízny film voľne založený na dobrodružných románoch Karla Maya. Novonatočený film bude premietaný počas vianočného týždňa 2016 v nemeckej televízií. Hlavné postavy stvárnili Nik Xhelilaj ako Winnetou a Wotan Wilke Möhring ako Old Shatterhand. Sama Hawkinsna stvárňuje herec Milan Peschel. Nové vydanie série Winnetou televízie RTL je vyrobené v koprodukcii s Rat Pack, Rialto Film, Tabbenoca. Film bude vydaný v troch častiach, ktorých názvy budú: „Winnetou – Nový svet“, „Winnetou – Tajomstvo jazera Silver“ a „Winnetou – Poslený boj“. Pôvodne názvy troch nových filmov boli: Winnetou a Old Shatterhand, Winnetou a poklad na Striebornom jazere a Winnetou - Posledný výstrel.

Obsah

Všetky tri filmy hovoria o priateľstve nemeckého imigranta Karla Maya alias Old Shatterhanda a náčelníka kmeňa Apačov Winnetoua. Séria filmov vracia diváka na cestu Divokého západu Ameriky.

1. časť Centrálne železnice Pacifik chcú predĺžiť železničnú trať na americkom západe. Avšak trasa vedie cez indiánske územie kmeňa Apačov. Nemecký inžinier, Karl May, ktorý pracuje na trati a náčelník Apačov Winnetou, hľadajú mierové urovnanie sporu o územie. Čoskoro sa stali priateľmi, Karl May ako Old Shatterhand bojuje spolu s Winnetouom proti staviteľom zo železničného podniku Pacifik.

2. časť Mexičan El Mas Loco sa dozvedel o legendárnom poklade Apačov na Striebornom jazere. Preto napadol Winnetouov kmeň a vezme Winnetouvu sestru Nscho Tchi, ktorá pozná cestu k tajnému jazeru, ako rukojemníčku. Winnetou a Old Shatterhand mu idú po stope k Striebornému jazeru.

3. časť Pri hľadaní vody na území Apačov nájdu Winnetou a Old Shatterhand ropný vrt. Ten patrí gangstrovi Santerovi mladšiemu, ktorý chce získať všetku ropu, a tým aj moc. Otec a syn Santeroví sa snažia odohnať Old Shatterhanda zo svojho pozemku. A tak Winnetou a Old Shatterhand zjednotia súperiace kmene Apačov a Komančov aby spolu bojovali proti ropným barónom.

Produkcia

Ide o filmy voľne založené na príbehoch Winnetou I, Poklad na Striebornom jazere a Winnetou III.

Trojdielna filmová verzia Karla Maya, Winnetou, bola nafilmovaná vďaka Christianovi Beckerovi a Christophovi Müllerovi z RatPack Film Productions. Koproducenti sú Matthias Wendlandt a Felix Wendlandt z Rialto Film a Marcus Englert z Mythos Film. Jan Mojtos Beta Film bude distribuovať ako medzinárodný partner, filmy v zahraničí.

Projekt série filmov o Winnetouvi podporili Film Media Foundation NRW a chorvátsky HAVC (Croatian Audiovisual Centre).

Filmy boli natočené v auguste 2015 v Chorvátsku, kde sa už natáčali filmy Karla Maya v roku 1960 s hlavnými predstaviteľmi ako Winnetou - Pierre Brice a Lex Barker ako Old Shatterhand. Natáčanie prebiehalo v lokalitách Lika, Gorski kotar, Velebit, Istria a Fužine. Ďalšie lokality boli Národný park Paklenica a film Winnetou – Das Geheimnis vom Silbersee sa natáčal v blízkosti vodopádov Plitvických jazier. Ďalšie nakrúcanie sa konalo v Národnom parku Krka a Zrmanja Canyon.

Filmová hudba

Filmová hudba skomponovaná skladateľom Martinom Böttcherom so slávnou melódiu Winnetou sa vracia reinterpretovaná autorom Heiko Maile.

Externé odkazy

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Winnetou (2016) na nemeckej Wikipédii.