Witold Niesiołowski

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Witold Niesiołowski
poľský zoológ, múzejník a entomológ - lepidopterológ
Witold Niesiołowski
Narodenie4. august 1866
Suchy Grunt, Poľsko
Úmrtie7. január 1954 (87 rokov)
Bytom, Poľsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Witold Niesiołowski

Witold Niesiołowski (* 4. august 1866, Suchy Grunt, Poľsko – † 7. január 1954, Bytom) bol poľský zoológ, múzejník a entomológ - hlavne lepidopterológ.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení základnej a strednej školy pokračoval v ďalšom štúdiu na vysokej škole v Tarnówe a potom študoval na vysokej škole ekonomickej vo Viedni a neskôr na Vojenskej akadémii. Po promócii pracoval ako úradník v odborných garnizónoch v Galícii a Korutánsku. Od roku 1919 pracoval ako dôstojník v poľskej armáde, kde odišiel do dôchodku v hodnosti plukovníka.

Zomrel v roku 1954 v Bytome. Pochovaný je na cintoríne v Krakove.

Entomologické aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Počas života sa zaoberal ako svojim koníčkom hlavne entomológiou. Zozbieral významnú zbierku motýľov, hlavne z rodov Parnassius a Erebia. Spracoval lepidopterofaunu okolia Krakova, Vysokých Tatier, Podola aj Czarnochory.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Feliksiak, S.: 1987, Słownik biologów polskich. Warszawa: Państwowe Wydaw. Naukowe, s. 390.
  • Okáli, I. & Országh, I. & Matoušek, B. & Hrabovec, I.: 1996, Slovník slovenských zoológov a zoológov so vzťahmi k územiu Slovenska. Stimul, Bratislava: 1 - 137, p. 85.
  • Snoch, Bogdan: 2006, Górnośląski Leksykon Biograficzny. Suplement do wydania drugiego, Muzeum Śląskie, Katowice, p. 82, 83.