Preskočiť na obsah

Yohkoh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Yohkoh
Umelecká predstava Yohkoh na obežnej dráhe
Umelecká predstava Yohkoh na obežnej dráhe
PrevádzkovateľISAS (Institute of Space and Astronautical Science)
VýrobcaISAS (Institute of Space and Astronautical Science)
Typ misie slnečná sonda
DružicaZeme
Dátum štartu30. august 1991
KozmodrómKagoshima Space Center
Nosná raketaM-3S-5
Zánik12. septembra 2005
Trvanie5 127 dní (14 rokov)
COSPAR ID1991-062A Space 40

Yohkoh alebo Yoko (jap. slnečné svetlo), predštartovný názov Solar A, bolo slnečné observatórium na obežnej dráhe Zeme. Výrobcom a prevádzkovateľom sondy bola ISAS (Institute of Space and Astronautical Science, neskôr JAXA – Japan Aerospace Exploration Agency).

Družica obiehala Zem po dráhe vo výške 500 – 700 km, ktorá sa postupne znižovala, s inklináciou asi 31°. Cieľom jej misie bolo snímať Slnko hlavne v oblasti röntgenového žiarenia. Teleskop mäkkého röntgenového žiarenia SXT (Soft X-ray Telescope), ktorý bol súčasťou jej vybavenia, dokázal robiť snímky Slnka s rozlíšením až 2 000 km. Na príprave observatória a jeho pozorovaniach sa podieľali tiež USA a Veľká Británia.

Yohkoh fungovala do decembra 2001, kedy v priebehu prstencového zatmenia Slnka vypadol jej orientačný a stabilizačný systém. Kvôli nedostatku energie boli prerušené vedecké pozorovania. Napriek opakovaným pokusom o oživenie sa družicu nepodarilo znova uviesť do prevádzky a 12. septembra 2005 zhorela v atmosfére Zeme. Počas desiatich rokov svojej činnosti získala veľmi cenné informácie o slnečnej koróne a erupciách.