Zámok Plumlov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámok Plumlov

Zámok Plumlov sa nachádza neďaleko námestia v meste Plumlov asi 8 km západne od okresného mesta Prostějov na samom úpätí Drahanskej vrchoviny.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

zámok bol postavený v manieristickom štýle v rokoch 1680 - 1688 popri pôvodnom plumlovskom hrade, ktorý tu, na skalnatom kopci nad riečkou Hloučelou, stál už od 2. polovice 13. storočia a po tridsaťročnej vojne bol veľmi zničený. Lichtenštajnovci, ktorí kúpili v roku 1599 zadlžené plumlovské panstvo i s hradom od veriteľov už mŕtveho Jana z Pernštejna, sa rozhodli vykonať na hrade len najnutnejšie opravy a potom postaviť nový zámok.

Projektantom stavby bol Karel Eusebius z Lichtenštajnu, ktorý bol silne ovplyvnený talianskou renesanciou. So stavbou začal jeho syn Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna v roku 1680 a trvala takmer desať rokov. Pôvodné plány na štvorkrídlový zámok neboli realizované, bolo postavené len jedno krídlo (ani to nebolo nikdy úplne dokončené) so stĺporadím, štukovou a freskovou výzdobou. Hrad a zámok stáli vedľa seba až do roku 1801, kedy oba objekty poškodila víchrica. Vtedajší majiteľ, Alois z Lichtenštejna, nemal prostriedky na správu hradu aj zámku, preto dal hrad zbúrať. Roku 1850 bol zámok prenajatý okresnému súdu a daňovému úradu. V niekoľkých miestnostiach bola väznica, ostatné obývateľné časti zámku slúžili ako byty úradníkov.

V roku 1931 bol zámok v rámci pozemkovej reformy Lichtenštejnovcom zabratý a prešiel do vlastníctva Štátneho pozemkového fondu. V 40. rokoch na zámku zriadili múzeum, ktoré pretrvalo až do šesťdesiatych rokov, kedy zámok získali Vojenské lesy Plumlov. Tie ho dali opraviť a stiahnuť oceľovými lanami, aby sa nezrútil. Po Vojenských lesoch Plumlov boli vlastníkmi zámku ešte Památkový ústav Brno a Muzeum Prostějovska; ich prostriedky však stačili sotva na najnutnejšiu údržbu chátrajúcej stavby.

V roku 1994 prešiel zámok do majetku mesta Plumlov, a následne na ňom začali s najnutnejšími opravami, ktoré pokračujú dodnes.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49°27′51″S 17°00′49″V / 49,4642°S 17,0135°V / 49.4642; 17.0135

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Plumlov (zámek) na českej Wikipédii.