Zelená armáda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Zelená armáda je názov kontrarevolučnej skupiny, ktorá pôsobila počas októbrovej revolúcie a nasledujúcej občianskej vojny, ktorá presadzovala myšlienky ukrajinského nacionalizmu a separatizmu.

Táto armáda bojovala prevažne v južnej časti Ruska, na Kryme a na južnej Ukrajine. K civilistom sa správala veľmi kruto a stala sa známou masakrami a pogromami. Počet jej civilných obetí sa odhaduje na sedem miliónov.

Najväčšou súčasťou Zelenej armády boli ozbrojenci známeho antisemitského atamana Grigorijeva, ktorí bojovali na južnej Ukrajine, Kubáni a pri Čiernom mori proti bielogvardejcom generála Denikina roku 1919.

Často boli označovaní kvôli svojej spolupráci s Červenou armádou ako červeno-zelená armáda.Tieto polovojenské bandy sa neskôr, roku 1920 spojili s Krymskou povstaleckou armádou a ďalej bojovali spoločne s Červenou armádou proti bielogvardejcom generála Vrangeľa.

Zelená armáda zanikla koncom roka 1920, kedy sa niektoré časti (červeno-zelená armáda) spojili s Červenou armádou a zvyšok s bielogvardejcami.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]