Zlatník (prítok Opátky)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zlatník
potok
Zdrojnica Folkmarská skala, Volovské vrchy
Ústie Opátka
Dĺžka 4,1 km
Povodie Hornád
Rád toku VII.
Hydrologické poradie 4-32-03-008
Číslo recipienta 4-32-03-1919
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Zlatník je potok na východnom Slovensku, na rozhraní okresov Gelnica a Košice-okolie.[1] Je to ľavostranný prítok Opátky, meria 4,1 km a je tokom VII. rádu. Na dolnom toku je súčasťou hranice medzi spomenutými okresmi.

Pramení južne od obce Veľký Folkmar, vo Volovských vrchoch, v podcelku Kojšovská hoľa[2], v lokalite Zlatník pod sedlom Zemička, na juhovýchodnom svahu vrchu Folkmarská skala (914,7 m n. m.) v nadmorskej výške cca 590 m n. m. Od prameňa tečie smerom na východ, sprava priberá krátky prítok spod masívu Murovaná skala (prameň severne od kóty 899 m), ďalej zľava prítok z JJZ svahu vrchu Ostrý hŕbok (797,5 m n. m.) a prechodne tečie smerom na VJV. Z pravej strany ďalej priberá prítok (1,2 km) spod masívu Murovanej skaly (prameň západne od kóty 854,3 m), potom ľavostranný prítok z južného svahu Ostrého hŕbku a potok pokračuje opätovne východným smerom. Následne sa esovito stáča, priberá pravostranný prítok z lokality Medzi skalami (prameň severovýchodne od kóty 854,3 m) a tečie cez chatovú osadu, kde zľava priberá krátky prítok. Napokon sa stáča severovýchodným smerom, podteká cestu III. triedy Košické Hámre - Opátka a severozápadne od obce Košická Belá, v blízkosti autokempingu Košické Hámre, ústi v nadmorskej výške približne 327 m n. m. do Opátky.

Údolím potoka vedie zeleno-značkovaná turistická trasa z Košických Hámrov do sedla Zemička a ďalej cez Murovanú skalu do sedla Pod Suchým vrchom. Kým horný tok je súčasťou okresu Gelnica, dolný tok je hranicou s okresom Košice-okolie a krátky úsek v oblasti vtoku do Opátky leží už na území okresu Košice-okolie.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2024-01-13]. Dostupné online.
  2. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2024-01-13]. Dostupné online.
  3. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2024-01-13]. Dostupné online.