Preskočiť na obsah

Zulfiqar

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zulfiqar pohľad zozadu
Zulfiqar pohľad spredu

Zulfiqar, niekedy tiež Zulfikar, (v perzštine والفقار) je tank druhej generácie, vyvinutý v Iráne na základe koncepcie, ktorú presadil veliteľ pozemných síl brigádny generál Mir-Younes Masoumzadeh, za účelom zmiernenia medzinárodného zbrojného embarga na Irán a posilnenie miestneho priemyslu.

Tento iránsky hlavný bojový tank je jedným z výsledkov modelu pre výskum a vývoj sebestačnosti ozbrojených síl. Tank Zulfigar bol pomenovaný po legendárnom meči prvého šiitského imáma Alího. Testovanie skúšobného prototypu (Zulfiqar 2) začalo v roku 1993. Šesť prototypov (Zulfiqar 1 a 3) bolo vyrobených a otestovaných v roku 1997.[1]

Špecifikácie

[upraviť | upraviť zdroj]

Tank sa v mnohých smeroch podobá iným známym tankom. Pri kopírovaní bola pravdepodobne použitá metóda reverzného inžinierstva. Kanón je štandardný ruský typ 2A46M.[2] Trup a veža tanku sa podobajú niektorým západným strojom, ako sú napr. americký M1 Abrams či nemecký Leopard 2A6. Čelný pancier tanku je šikmý. Pancierovanie domácej produkcie je typu Chobham.

Pohybové ústrojenstvo je podobné americkému tanku M48 Patton. Tank má na každej strane šesť pojazdových kolies, päť pomocných kolies, jedno hnacie a jedno napínacie ozubené koleso. Pásy sú domácej produkcie a vychádzajú z pásov tanku Chieftain, ktoré boli vylepšené vzhľadom na topografiu Iránu. Pohon zabezpečuje (podľa niektorých zdrojov) domáca verzia motora Condor. Iné zdroje tvrdia, že motor bol vyvinutý na základe licenčného ukrajinského motora UTD-6M a výkon sa pohybuje medzi cca 780 až 1000 hp.

  • Zulfiqar 1 - základný počiatočný návrh s mnohými prvkami prevzatými z iných dostupných tankov, boli postavené len štyri prototypy.
  • Zulfiqar 2 - prototyp, ktorý slúžil ako základ pre vývoj tanku Zulfiqar 3. Je vybavený novým motorom neznámeho pôvodu (možno ide o licencovanú kópiu motora ukrajinského výrobcu KMDB). Má predĺžené šasi, zvýšil sa počet pojazdových kolies z piatich na šesť. Je tiež vybavený novo navrhnutou vežou so sklonenou prednou časťou a prepracovaným systémom ukladania munície do zadnej časti. Existujú dohady, že tank má nový systém automatického nabíjania kanónu, okopírovaný od ruských výrobcov.
  • Zulfiqar 3 - variant tanku, určený pre sériovú výrobu. Podľa odhadov možno predpokladať, že bolo vyrobených najmenej 400 ks tankov tohto typu.[3]

Najmenej 400 vyrobených kusov, ale oficiálne len štyri skúšobné prototypy.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Zulfiqar

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Zulfiqar Main Battle Tank, Iran, army-technology.com
  2. The Modern Battle Tanks Of Asia | 21st Century Asian Arms Race
  3. Zulfiqar 3, Main battle tank - military-today.com [online]. [Cit. 2017-07-08]. Dostupné online. Archivované 2017-07-07 z originálu.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zulfiqar na českej Wikipédii.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]