Abú Músá Džábir ibn Hajján: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Luckas-bot (diskusia | príspevky)
d r2.7.1) (robot Pridal: sh:Džabir ibn Hajjan
Sebleouf (diskusia | príspevky)
d WPCleaner (v1.09) Šablóna DEFAULTSORT so špeciálnymi znakmi - DEFAULTSORT with lowercase letters (Corrigé avec Wikipédia:WikiProjekt Check Wikipedia)
Riadok 10: Riadok 10:
Jeho meno nesie jeden z [[kráter]]ov na [[Mesiac]]i.
Jeho meno nesie jeden z [[kráter]]ov na [[Mesiac]]i.


{{DEFAULTSORT:Hajján, Abú Músa Džábir bin}}
{{DEFAULTSORT:Hajjan, Abu Musa Dzabir Bin}}


[[Kategória:Narodenia v 721]]
[[Kategória:Narodenia v 721]]

Verzia z 13:38, 19. december 2011

Portrét z 15. storočia, Codici Ashburnhamiani 1166, Biblioteca Medicea Laurenziana, Florencia

Abú Músa Džábir ibn Hajján (arab. أبو عبد الله جابر بن حيان بن عبد الله الأزدي Abú Abd Alláh Džábir bin Hajján bin Abd Alláh al-Azdí) (* asi 721, Tus, Chorasán, Irán? – † asi 815, Kufa, Irak), známy tiež pod latinským menom Geber bol moslimským alchymistom, farmaceutom, filozofom, astronómom a fyzikom.

Geber sa tiež označuje ako „otec arabskej chémie“. Jeho etnické pozadie nie je známe, považuje sa buď za Araba alebo Peržana.

Geber je hlavne známy vďaka jeho príspevkom v chémii, zdôrazňuje systematické experimentovanie a urobil veľa, aby premenil alchýmiu z povery na vedu. Geber objavil mnoho typov, dnes bežných, chemických pomôcok. Objavil taktiež mnoho chemických látok a procesov ako napríklad kyselinu chlorovodíkovú, kyselinu dusičnú, destiláciu, kryštalizáciu.

Vydláždil aj cestu pre mnohých islamských alchymistov ako ar-Rází, al-Tughra'í a al-Irakí, ktorý žili v 9., 12. a v 13. storočí. Jeho kniha silno ovplyvnila európskych alchymistov ktorá sa oňu opierali pri hľadaní kameňa mudrcov.

Jeho meno nesie jeden z kráterov na Mesiaci.