Abú Músá Džábir ibn Hajján

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Portrét z 15. storočia, Codici Ashburnhamiani 1166, Biblioteca Medicea Laurenziana, Florencia

Abú Músa Džábir ibn Hajján (arab. أبو عبد الله جابر بن حيان بن عبد الله الأزدي Abú Abd Alláh Džábir bin Hajján bin Abd Alláh al-Azdí) (* asi 721, Tus, Chorasán, Irán? – † asi 815, Kufa, Irak), známy tiež pod latinským menom Geber bol moslimským alchymistom, farmaceutom, filozofom, astronómom a fyzikom.

Geber sa tiež označuje ako „otec arabskej chémie“. Jeho etnické pozadie nie je známe, považuje sa buď za Araba alebo Peržana.

Geber je hlavne známy vďaka jeho príspevkom v chémii, zdôrazňuje systematické experimentovanie a urobil veľa, aby premenil alchýmiu z povery na vedu. Geber objavil mnoho typov, dnes bežných, chemických pomôcok. Objavil taktiež mnoho chemických látok a procesov ako napríklad kyselinu chlorovodíkovú, kyselinu dusičnú, destiláciu, kryštalizáciu.

Vydláždil aj cestu pre mnohých islamských alchymistov ako ar-Rází, al-Tughra'í a al-Irakí, ktorý žili v 9., 12. a v 13. storočí. Jeho kniha silno ovplyvnila európskych alchymistov ktorá sa oňu opierali pri hľadaní kameňa mudrcov.