Veľkomesto: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d Reverted 1 edit by 95.103.6.232 (talk) identified as vandalism to last revision by Lalina. (TW)
Riadok 3: Riadok 3:
[[Obrázok:Downtown Chicago Illinois Nov05 ste 2565.jpg|thumb|Chicago, jedno z najväčších veľkomiest v USA]]
[[Obrázok:Downtown Chicago Illinois Nov05 ste 2565.jpg|thumb|Chicago, jedno z najväčších veľkomiest v USA]]


'''Veľkomesto''' je [[mesto]], ktoré má viac ako 100&nbsp;000 obyvateľov<ref>
[[Kategória:Mestá]][[Kategória:Urbánna geografia]][[eo:Grandurbo]]
{{Citácia elektronického dokumentu
| priezvisko = Slavík
| meno = Vladimír
| titul = Geografia sídiel
| url = http://www.zovp.sk/sevs/III/urbanizmus/3.doc
| miesto = Bratislava
| dátum vydania = 2009
| dátum aktualizácie =
| dátum prístupu = 2010-12-01
| vydavateľ = Univerzita Komenského v Bratislave, Prírodovedecká fakulta
| strany = 46
| poznámka =
| jazyk = slovenčina
}}</ref>.

== Výskyt ==
=== Veľkomestá na Slovensku ===
Na Slovensku sa nachádzajú dve veľkomestá: [[Bratislava]] a [[Košice]].

=== Veľkomestá v Európe ===
V Európe sú veľkomestami väčšinou (popri iných mestách) hlavné mestá jednotlivých krajín, napríklad [[Paríž]], [[Londýn]]. [[Berlín]] či [[Praha]]. Európske veľkomestá vznikali v čase priemyselnej revolúcie v 19. storočí a rýchlo sa rozrastali až do polovice 20. storočia a odvtedy už k rastu nedochádza. V mnohých mestách západnej Európy od polovice 20. storočia existujú národnostné menšiny, väčšinou prisťahovalci z rozvojových krajín, pričom ich počet sa zvyšuje, čo spôsobuje zhoršovanie ekonomickej a bezpečnostnej situácie.

=== Veľkomestá v Ázii ===
Vo východnej Ázii dochádza od začiatku 90. rokov 20. storočia k prudkému rozvoju veľkomiest, mestá ako napríklad [[Šanghaj]] alebo [[Tokio]] majú až desiatky miliónov obyvateľov a stavajú sa tu najvyššie mrakodrapy na svete, napr. [[Taipei 101]] alebo [[Petronas Towers]]. Prisťahovalectvo z vidieka tú zohráva významnú úlohu, najviac v [[Čína|Číne]], [[India|Indii]], [[Indonézia|Indonézii]] a [[Malajzia|Malajzii]]. V západnej Ázii, napríklad Indii alebo Iráne, je zase životná úroveň nízka, mestá trpia preľudnením, okolo miest vznikajú chudobné aglomerácie, kde žijú hlavne prisťahovalci z vidieka. Keďže tieto mestá trpia nedostatkom investícií v porovnaní s východnými, kvôli vysokému prírastku obyvateľstva a vidinou práce vidiečanov sa ešte viac rozrastajú, ako napríklad [[Bombaj]], [[Dillí]], [[Isfahán]] alebo [[Teherán]], a zlé podmienky sa ešte zhoršujú.

=== Veľkomestá na Blízkom východe ===
Objav ropy v 30. rokoch 20. storočia, založenie organizácie [[OPEC]] v 70. rokoch a následné zbohatnutie krajín Arabského polostrova viedlo k premene miest, ako napríklad [[Dubaj (mesto)|Dubaj]], [[Dauha]] alebo [[Rijád]] na moderné miliónové veľkomestá s vysokou životnou a kultúrnou úrovňou. Napriek tomu v oblastiach bližšie pri Stredozemnom mori existujú chudobnejšie veľkomestá, napríklad [[Káhira]] alebo [[Al-Džíza (mesto)|Gíza]], ktoré majú značné problémy so znečistením a hlukom. Osobitnou kategóriou sú [[izrael]]ské mestá [[Tel Aviv]], ako aj [[Jeruzalem]], ktoré je možné považovať za moderné západné veľkomestá.

=== Veľkomestá v Amerike ===
V Spojených štátoch existuje 57 miest, ktoré majú vyše 100&nbsp;obyvateľov, z toho 10 má vyše milión obyvateľov<ref>http://www.citymayors.com/statistics/largest-cities-mayors-sz2.html</ref>. Pretože na rozdiel od Európy tam populácie pribúda, tieto mestá tak neustále rastú a navzájom sa prepájajú, čím vznikajú rozsiahle [[konurbácia|konurbácie]], napríklad na východnom pobreží a v okolí [[Los Angeles]]. Podobná situácia je aj v [[Južná Amerika|Južnej Amerike]], kde sa však mestá rozrastajú hlavne kvôli prisťahovalectvu vidiečanov, čím vznikajú ešte väčšie konurbácie ako v Severnej Amerike, napríklad [[metropolitná oblasť]] mesta [[Sao Paulo]].

== Referencie ==
<references/>

[[Kategória:Mestá]]
[[Kategória:Urbánna geografia]]

[[eo:Grandurbo]]

Verzia z 14:33, 18. jún 2014

Londýn, mesto, ktoré malo milión obyvateľov už v 19. storočí
New York, najväčšie veľkomesto Spojených štátov
Chicago, jedno z najväčších veľkomiest v USA

Veľkomesto je mesto, ktoré má viac ako 100 000 obyvateľov[1].

Výskyt

Veľkomestá na Slovensku

Na Slovensku sa nachádzajú dve veľkomestá: Bratislava a Košice.

Veľkomestá v Európe

V Európe sú veľkomestami väčšinou (popri iných mestách) hlavné mestá jednotlivých krajín, napríklad Paríž, Londýn. Berlín či Praha. Európske veľkomestá vznikali v čase priemyselnej revolúcie v 19. storočí a rýchlo sa rozrastali až do polovice 20. storočia a odvtedy už k rastu nedochádza. V mnohých mestách západnej Európy od polovice 20. storočia existujú národnostné menšiny, väčšinou prisťahovalci z rozvojových krajín, pričom ich počet sa zvyšuje, čo spôsobuje zhoršovanie ekonomickej a bezpečnostnej situácie.

Veľkomestá v Ázii

Vo východnej Ázii dochádza od začiatku 90. rokov 20. storočia k prudkému rozvoju veľkomiest, mestá ako napríklad Šanghaj alebo Tokio majú až desiatky miliónov obyvateľov a stavajú sa tu najvyššie mrakodrapy na svete, napr. Taipei 101 alebo Petronas Towers. Prisťahovalectvo z vidieka tú zohráva významnú úlohu, najviac v Číne, Indii, Indonézii a Malajzii. V západnej Ázii, napríklad Indii alebo Iráne, je zase životná úroveň nízka, mestá trpia preľudnením, okolo miest vznikajú chudobné aglomerácie, kde žijú hlavne prisťahovalci z vidieka. Keďže tieto mestá trpia nedostatkom investícií v porovnaní s východnými, kvôli vysokému prírastku obyvateľstva a vidinou práce vidiečanov sa ešte viac rozrastajú, ako napríklad Bombaj, Dillí, Isfahán alebo Teherán, a zlé podmienky sa ešte zhoršujú.

Veľkomestá na Blízkom východe

Objav ropy v 30. rokoch 20. storočia, založenie organizácie OPEC v 70. rokoch a následné zbohatnutie krajín Arabského polostrova viedlo k premene miest, ako napríklad Dubaj, Dauha alebo Rijád na moderné miliónové veľkomestá s vysokou životnou a kultúrnou úrovňou. Napriek tomu v oblastiach bližšie pri Stredozemnom mori existujú chudobnejšie veľkomestá, napríklad Káhira alebo Gíza, ktoré majú značné problémy so znečistením a hlukom. Osobitnou kategóriou sú izraelské mestá Tel Aviv, ako aj Jeruzalem, ktoré je možné považovať za moderné západné veľkomestá.

Veľkomestá v Amerike

V Spojených štátoch existuje 57 miest, ktoré majú vyše 100 obyvateľov, z toho 10 má vyše milión obyvateľov[2]. Pretože na rozdiel od Európy tam populácie pribúda, tieto mestá tak neustále rastú a navzájom sa prepájajú, čím vznikajú rozsiahle konurbácie, napríklad na východnom pobreží a v okolí Los Angeles. Podobná situácia je aj v Južnej Amerike, kde sa však mestá rozrastajú hlavne kvôli prisťahovalectvu vidiečanov, čím vznikajú ešte väčšie konurbácie ako v Severnej Amerike, napríklad metropolitná oblasť mesta Sao Paulo.

Referencie

  1. SLAVÍK, Vladimír. Geografia sídiel [online]. Bratislava: Univerzita Komenského v Bratislave, Prírodovedecká fakulta, 2009, [cit. 2010-12-01]. S. 46. Dostupné online.
  2. http://www.citymayors.com/statistics/largest-cities-mayors-sz2.html