Albrecht Habsburský (1559 – 1621)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Albrecht VII. Habsburský
Albrecht Habsburský (1559 – 1621)
rakúsky arcivojovda, nizozemský guvernér a portugalský miestokráľ

Narodenie 13. november 1559
Viedenské Nové Mesto, Rakúsko
Úmrtie 13. november 1621 (62 rokov)
Brusel, Belgicko

Albrecht VII. Habsburský (* 13. november 1559, Viedenské Nové Mesto, Rakúsko – † 15. november 1621, Brusel, Belgicko) bol rakúsky arcivojvoda, nizozemský guvernér a portugalský miestokráľ.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Albrecht VII. sa narodil ako syn cisára Maximiliána II. a španielskej princeznej Márie. Bol vnukom cisára Ferdinanda I. aj jeho brata Karola V.

Ako jedenásťročný chlapec odcestoval so svojou staršou sestrou Annou na španielsky kráľovský dvor, kde dostal výchovu a vzdelanie. Kariéru začal v roku 1577, kedy bol menovaný toledským kardinálom-arcibiskupom.

V roku 1583 sa stal portugalským miestokráľom a v roku 1595 generálnym guvernérom v Španielskom Nizozemsku (dnešné Belgicko). V roku 1598 sa zriekol svojich cirkevných hodností a o rok neskôr sa vo Valencii oženil so svojou sesternicou Izabelou Klárou, dcérou španielskeho kráľa Filipa II., ktorá sa mala podľa pôvodných plánov svojho otca stať manželkou Albrechtovho staršieho brata, cisára Rudolfa II. Z manželstva sa narodili tri deti, všetky však zomreli v útlom veku.

Vďaka svadobnej zmluve sa v roku 1599 stal spolu s manželkou miestodržiteľom v Nizozemsku. Počas svojej vlády čelili vojne proti generálnym stavom, v ktorej dokázal presadiť dvanásťročné prímerie (1609 – 1621) so Spojenými provinciami. Za jeho vlády sa stal Brusel dôležitým politickým centrom. Vrchným veliteľom armády bol menovaný Talian Ambrosio Spinola. Veľkú pozornosť Albrecht venoval hospodárskemu rozvoju a posilneniu katolíckeho náboženstva.

Zomrel v Bruseli, kde bol aj pochovaný v katedrále sv. Guduly.

Rodokmeň Albrechta Habsburského[upraviť | upraviť zdroj]

Rodokmeň Albrechta Habsburského do tretieho pokolenia
Albrecht VII. Habsburský Otec:
Maximilián II. Habsburský
Starý otec:
Ferdinand I. Habsburský
Prastarý otec:
Filip I. Pekný
Prastará matka:
Jana Kastílska
Stará matka:
Anna Jagelovská
Prastarý otec:
Vladislav II. Jagelovský
Prastará matka:
Anna de Foix
Matka:
Mária Španielska
Starý otec:
Karol V.
Prastarý otec:
Filip I. Pekný
Prastará matka:
Jana Kastílska
Stará matka:
Izabela Portugalská
Prastarý otec:
Manuel I.
Prastará matka:
Mária Aragónska

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha : Brána ; Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X.
  • ČECHURA, Jaroslav; MIKULEC, Jiří; STELLNER, František. Lexikon českých panovnických dynastií. Praha : AKROPOLIS, 1996. 232 s. ISBN 80-85770-30-X.
  • Dubois: Histoire d’Albert et d’Isabelle. Brüssel 1847
  • Copia Ihrer Hochfurstlicher Durchleuchtigkeit des Ertz-Herzogen zu Österreich etc. Dem Furstenthumb Cleve, Graffschafft von der Marck ... Ertheilte Neutralitet. Verstegen, Cleve 1621. (Digitalizované vydani
  • Luc Duerloo: Dynasty and piety. Archduke Albert (1598-1621) and Habsburg political culture in an age of religious wars, Ashgate 2012, ISBN 978-0-7546-6904-3.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Albrecht VII. Habsburský na českej Wikipédii.