Alexander Rybak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Alexander Rybak
Alexander Rybak at the Eurovision press conference.jpg
Základné informácie
Rodné meno Aliaksándr Íharavič Rybák (biel. Алякса́ндр І́гаравіч Рыба́к)
Narodenie 13. máj 1986 (28 rokov)
Minsk Minsk, Bielorusko, Sovietsky zväz
Pôsobenie spevák,hudobník,skladateľ
Žáner pop-music,folk
Hrá na nástroje husle,viola
Webstránka www.alexanderrybak.com

Alexander Rybak (biel. Аляксандр Ігаравіч Рыбак) (*13. máj 1986, Bielorusko, Sovietsky zväz) je nórsky hudobník, skladateľ a spevák, pôvodom z Bieloruska.

Matka Natallia Valiantsinauna Rybaková (nar. 1959) je pianistka a otec Ihar Aliaxandravič Rybak (nar. 1954) hrá na husle. Rodina bývala v Bielorusku až do Alexandrových 6 rokov. Potom sa presťahovali do Nórska, do mestečka Nessoden na predmestí Osla, kde stále pôsobí.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Štvorročný Alexander sa spolu s rodičmi presťahoval do Nórska, kde jeho otec dostal ponuku na prácu. Ako päťročný začal hrať na husliach a piane. Ako šesťročný sa vrátil do Minska, začal študovať na hudobnej škole v Bieloruskej štátnej hudobnej akadémii. Po návrate do Nórska vyštudoval konzervatórium v Osle (Norwegian Academy of Music).

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Spolu so svojím otcom Alexander účinkoval ako hudobník v nórskom muzikále "Morten Haketa". Hudobné turné pôsobilo po Európe, Amerike a Číne. V roku 2006 v Nórsku, vyhral súťaž mladých talentov Kjempesjansen skladbou „Foolin'“.

Koncertoval spolu s najznámejším nórskym mládežníckym symfonickým orchestrom Ung Symfoni. Ako svoje hudobné idoly označuje spevák Mozarta, The Beatles a Stinga. Získal cenu Andersa Yahresa v oblasti kultúry. S folkovou piesňou „Fairytale“ - Rozprávka, ktorú Rybak sám napísal, v nórskom národnom turné Eurovision-2009 získal 700 tisíc hlasov od divákov. Stal sa víťazom „Eurovision-2009“ v Moskve 16. mája 2009 s 387 bodmi - o 169 bodov viac ako druhý najlepší (fínsky Lordi), s najvyšším skóre aké kedy na Eurovision Song Contest bolo.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]