Dana Zátopková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Olympijské zlato
Dana Zátopková
Dana Zátopková
česká atlétka, oštepárka

Narodenie 19. september 1922 (91 rokov)
Karviná, Česko-Slovensko
Dana Zátopková (2014)

Dana Zátopková (* 19. september 1922, Karviná) je česká atlétka, oštepárka, manželka Emila Zátopka.

Športové úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Dana vyrastala v Uherskom Hradišti na Morave, kde sa najprv na miestnom gymnáziu venovala hádzanej. S oštepom začala pomerne neskoro, mala až 24 rokov,. Na Olympíjskych hrách v Londýne, ktorých sa zúčastnila spolu so svojím budúcim manželom Emilom, obsadila 7. miesto. Na ďalšiu Olympiádu v Helsinkáchv roku 1952 už cestovali Zátopkovci ako manželia a Dana získala zlatú medailu v hode oštepom, len niekoľko minút po tom, čo Emil dobyl zlato famóznym šprintom v behu na 5000 metrov. Keď sa jej manžel vystatoval pred novinármi, že Dana získala prekvapivé zlato v nadšení nad jeho bežeckým výkonom, odvetila: "Hej? Tak choď a nadchni dajaké dievča, uvidíme, či hodí 50 metrov!"

Dana Zátopková si ešte veľmi dlho udržovala vysokú športovú výkonnosť. V rokoch 1954 a 1958 sa stala majsterkou Európy a dokonca tiež svetovou rekordérkou výkonom 55,73 metra, pričom mala už 35 rokov a stala sa tak najstaršou ženou ľahkej atletiky, ktorej sa takéto niečo podarilo. Z XVII. letných Olympijských hier v roku 1960 v Ríme si priviezla striebornú medailu.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa a stala sa olympijskpu víťazkou v rovnaký deň ako jej manžel. Dana a Emil boli svedkami na svadbe československej olympijskej víťazky v hode diskom z Melbourne 1956 Olgy Fikotovej a amerického olympijské víťaza v hode kladivom na tých istých hrách Harolda Connollyho, ktorí sa zosobášili v roku 1957 na staromestskej radnici. Zátopkovci osobne intervenovali u vtedajšieho prezidenta Antonína Zápotockého, aby takýto sobáš v čase vrcholiacej studenej vojny povolil.