Hotel Patria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Hotel Patria so svojou veľmi charakteristickou hmotovou skladbou je situovaný v lokalite Štrbského Plesa, nesie názov podľa jedného z tatranských štítov na pozadí scenérie tohto jazera.

Hotel Patria

Súťaž na projekt hotela v tejto lokalite prebehla poprvýkrát v rokoch 1958 – 1959, jej výsledky však neboli realizované. Projekt napokon vypracoval a v rokoch 1968 – 1973 realizoval český architekt Zdeněk Řihák (1924 - 2006), nositeľ mnohých ocenení za výtvarné a architektonické riešenia s bohatými skúsenosťami na poli tvorby hotelových stavieb.

Hmotovú kompozíciu tvoria dve stavby zastrešené sedlovými strechami siahajúcimi po zem s asymetricky uloženým hrebeňom. Strecha vyššieho z objektov kopíruje svojim sklonom svah Patrie a spolu s neskôr vybudovaným skokanským mostíkom s rovnakým sklonom dotvorili krajinnú kompozíciu. Hrebene oboch objektov sú vzájomne kolmé. Na stavbe hotela boli použité tradičné materiály.

Hotel má kapacitu 302 lôžok, ktoré sú situované na dvanástich podlažiach vyššieho z objektov. V nižšej časti budovy je umiestnené hospodárske zázemie hotela, spoločenské a stravovacie zariadenia. Vybavenie objektu okrem iného zahŕňa vyhliadkovú kaviareň, denný bar, niekoľko salónikov, kongresovú halu, bazén, saunu a rôzne služby vrátane herne, kaderníctva a fitness. Gastronomické prevádzky sú všetky prístupné z jednej dlhej chodby ukončenej reštauráciou.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Krivošová, J., Lukáčová, E.: Premeny súčasnej architektúry Slovenska. Bratislava, 1990

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]