Jež tmavý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jež tmavý
jež tmavý
jež tmavý
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Kmeň (phylum) Chordáty Chordata
Podkmeň (subphylum) Stavovce Vertebrata
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Cicavce Mammalia
Podtrieda (subclassis) Živorodé Theria
Nadrad (superordo) Placentovce Eutheria
Rad (ordo) Hmyzožravce Insectivora
Nadčeľaď (superfamilia) Erinaceoidea
Čeľaď (familia) Ježovité Erinaceidae
Rod (genus) Jež Erinaceus
Druh (species) Jež tmavý E. europaeus
Vedecký názov
Erinaceus europaeus
Rozšírenie ježa tmavého
Rozšírenie
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Jež tmavý alebo jež západný (Erinaceus europaeus) patrí medzi hmyzožravce.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Žije skoro v celej palearktickej oblasti, obýva rôzne nížinné biotopy, ako napríklad riedke lesy, lúky, polia, ale aj urbanizované oblasti, ako parky a cintoríny. Najväčšia hrozba hrozí pomalým ježom prechádzajúcim cez cestu.

Stavba tela[upraviť | upraviť zdroj]

Jež tmavý

Jež je malý živočích s dĺžkou tela 15–30 cm, s dĺžkou chvosta 20–45 mm a hmotnosťou do 2 kg, niekedy aj viac. Jeho sfarbenie je hnedo-sivé, konce pichliačov má sfarbené do žlta. Pichliače sú dlhé približne 2 cm. Srsť na hlave a brušku má sfarbenú od žlto-bielej až po tmavo-hnedú farbu. Oči sú malé (jež má slabý zrak), krátke oválne ušnice sú takmer celé skryté v kožuchu. Pysk je úzky a pohyblivý, má mimoriadne vyvinutý čuch, nohy sú veľmi krátke. Pichliače ježa ležia vo vodorovnej polohe, pokiaľ nie je jež vyrušený. Napriamia sa vtedy, keď sa jež skrúti do ochrannej gule.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Obdobie párenia vrcholí v období medzi májom a októbrom. Po 4 týždňoch samička porodí 3 až 7 mláďat. Mláďatá sú slepé, svetlé a s veľmi jemnou srsťou. Pichliače sú pri pôrode ukryté pod kožou, aby neporanili matku a spod kože sa vynoria po niekoľkých hodinách. Po 36 hodinách sa vynorí druhá vrstva pichliačov a neskôr sa vyvinie ešte tretia vrstva. Matka sa o mladé stará asi mesiac.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Ježe sú v podstate všežravé, ale vo svojom jedálničku uprednostňujú červy, hmyz a slimáky. Jež tmavý je samotár, okrem obdobia párenia. Cez zimu jež hibernuje a to medzi októbrom a aprílom. Jeho teplota vtedy klesá na menej než 4 °C, oproti bežným 35 °C.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Jež sa dokáže celkom dobre prispôsobiť životu popri človeku a vďaka tejto schopnosti sa nepovažuje za ohrozený druh.

Zaujímavosť[upraviť | upraviť zdroj]

Keď je jež nejakou silnou, dráždivou, prenikavou vôňou vzrušený, tak si sám na pichliače nanesie pomocou jazyka biele, akoby našľahané sliny. Tento jav si vedci doteraz nevedia vysvetliť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]