Lasica hranostaj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lasica hranostaj
Mustela erminea upright.jpg
Lasica hranostaj
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Cicavce Mammalia
Podtrieda (subclassis) Živorodé (Živorodce) Theria
Nadrad (superordo) Placentovce Eutheria
Rad (ordo) Mäsožravce Carnivora
Podrad (subordo) Suchozemské Fissipedia
Čeľaď (familia) lasicovité Mustelidae
Rod (genus) lasica Mustela
Druh (species) Lasica hranostaj Mustela erminea
Vedecký názov
Mustela erminea
Linnaeus, 1758
Stoat area.png
Rozšírenie
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lasica hranostaj (iné názvy: hranostaj čiernochvostý, hranostaj, staršie hranostaj obyčajný, zastarano lasica veľká, zriedkavo hermelín; lat. Mustela erminea) je druh cicavca z čeľade lasicovité (Mustelidae).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Je veľký 30 až 41 cm vrátane 8 až 12 cm dlhého chvosta a váži od 0,125 do 0,3 kg. Asi o 1/3 sú vždy ťažší a väčší samci. Hranostaj má v lete na chrbte škoricovo hnedú srsť, ktorá na bruchu prechádza v takmer bielu. Na začiatku zimy prechádza na krásne bielu. Tejto bielej zimnej kožušinke sa hovorí hermelín. Špička chvosta je ako v lete, tak v zime sýto čierna, tým sa dá ľahko rozoznať od lasice myšožravej.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Hranostaj sa vyskytuje po celej Európe (okrem Stredomoria a Balkánu), vo veľkej časti Ázie a v Severnej Amerike. Bol dovezený aj na Nový Zéland, kde sa rozšíril. Žije najčastejšie v otvorenej krajine. Na našom území sa zdržuje od nížin až po hory. Zdržuje sa pozdĺž potokov, v okolí medzí i na skalnatých stráňach. Často tiež zavíta do chalúp a sedliackych usadlostí.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Hranostaj sa pári buď vo februári a marci – to sa mláďatá narodia za 8 týždňov, alebo v júni a v júli – v tomto prípade sa mláďatá rodia po utajenej gravidite až v apríli alebo v máji ďalšieho roka. Svoje skrýše pre odchov mláďat buduje v hromadách kamenia, vo štrbinách múrov a na podobných miestach. Počet mláďat z jedného vrhu sa obvykle pohybuje od 4 do 7.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou potravou hranostajov sú hraboši a myši, po ktorých sa dokáže natiahnuť aj do ich úzkych nôr. Loví bežne na zemi, ale za korisťou sa niekedy dokáže i šplhať po stromoch. Občas dokáže škodiť tým, že pri love zadusí malého zajaca, jarabicu alebo bažanta.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]