Michal Strank

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Michal Strank
Michal Strank
poddôstojník námornej pechoty USA rusínskeho pôvodu

Narodenie 10. november 1919
Jarabina, Česko-Slovensko
Úmrtie 1. marec 1945 (25 rokov)
Iwo Džima, Japonsko

Michal Strank (ang. Michael Strank, * 10. november 1919 Jarabina, Česko-Slovensko – † 1. marec 1945 Iwo Džima, Japonsko) bol americký poddôstojník námornej pechoty rusínskeho[1] pôvodu. Stal sa známy počas bojov o Iwo Džimu cez druhú svetovú vojnu, keď bol spolu so svojimi spolubojovníkmi odfotografovaný pri stavaní vlajky na vrchu Suribači. Zahynul v dôsledku paľby vlastného delostrelectva v neskoršej fáze bitky.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 10. novembra 1919 na Slovensku v spišskej dedine Jarabina, odkiaľ ako šesťročné dieťa odišiel so svojimi rodičmi do USA. Vyštudoval strednú školu v Pensylvánii a v októbri 1939 sa prihlásil do námornej pechoty. Padol 1.marca 1945 po zásahu šrapnelom z americkej lode, keď do piesku kreslil náčrt novej akcie. Slávnym sa stal vďaka záberu reportéra Associated Press, Joea Rosenthala, ktorý zachytáva druhé vztyčovanie americkej vlajky na vrchu Suribači sopečného ostrova Iwo Jima (prvá vlajka vztýčená dve hodiny predtým a pred príchodom veliteľa bola príliš malá). Dobytia ostrova, na ktorom vztyčoval túto vlajku sa nedožil. Jeho brat Peter Strank slúžil počas vojny v južnom Pacifiku na lietadlovej lodi USS Franklin.

Vyznamenania[upraviť | upraviť zdroj]

Za života dostal tieto vyznamenania: Purple Heart, Presidential Unit Citation, America Defense Service Medal, American Area Campaign Medal, Asiatic-Pacific Area campaign with four stars, World War II. Victory Medal a ďalšie. Pochovaný je na Arlingtonskom národnom cintoríne, hrob č. 7179, Sekcia 12.

Mená vojakov, ktorí vztýčili vlajku na ostrove Iwo Jima.

Občianstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Roku 2008 zistil americký vojak Gunnery Sergeant Matt Blais, ktorý bol pridelený k bezpečnostnej službe Amerického veľvyslanectva na Slovensku, že Strank nebol rodeným Američanom, ale že nadobudol občianstvo USA roku 1935 prostredníctvom naturalizácie svojho otca, pričom nikdy nedostal o tom doklad.[2] Matt Blais sa preto obrátil ešte raz obrátil na Imigračný a naturalizačný úrad (INS) so žiadosťou o vydanie dokladov o Strankov občianstve, ktorej bolo vyhovené. 29. júla 2008 prevzala Strankova najmladšia sestra, Mary Pero, v rámci ceremónie pred Pamätníkom americkej námornej pechoty v Arlingtone listinu potvrdzujúcu jeho americké občianstvo.[2][3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Paul R. Magocsi: Our people: Carpatho-Rusyns and their descendants in North America,Bolchazy-Carducci Publishers, 2005, ISBN 0865166110
  2. a b Carfrey ,, Lance Cpl. Bryan G., "Iwo Jima flag raiser posthumously receives citizenship certificate", Marine Corps News, United States Marine Corps, July 30, 2008.
  3. Bush, Joe (July 30, 2008). Citizenship granted to Iwo Jima flag raiser. Marine Corps Times. prístup: July 31 2008.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]