Peter Gogola

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Peter Gogola
Súčasný Primátor mesta Banská Bystrica
Momentálne v úrade
od 2010
Predchodca Ivan Saktor
Osobné informácie
Narodenie 2. december 1967 (46 rokov)[1]
Komárno[1]
Partner Katka[1]
Deti Matúš, Peťo a Palko[1]
Pozri aj Politický portál

Peter Gogola (* 2. decembra 1967, Komárno)[1] je súčasný primátor Banskej Bystrice.[2]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Peter Gogola sa spolu s rodičmi presťahoval z Komárna do Banskej Bystrice, kde vychodil základnú školu na Spojovej a Gymnázium Tajovského. Pedagogickú fakultu vyštudoval tiež v Banskej Bystrici. Po základnej vojenskej službe pracoval ako učiteľ na ZŠ na Ďumbierskej a v ZŠ Slobodného slovenského vysielača. Ako hovorca a šéfredaktor podnikového časopisu Lesník pracoval aj pre Lesy SR. Z Lesov SR bol odvolaný keď so skupinou kolegov podal trestné oznámenie o možnom tunelovaní. Po voľbách ho nový minister Zsolt Simon pozval naspäť.[1] V tomto zamestnaní pracoval pred zvolením za primátora.

Primátor[upraviť | upraviť zdroj]

V komunálnych voľbách v novemberi 2010 kandidoval ako nezávislý kandidát. V svojom volebnom programe sa zaviazal podporovať zamestnanosť a pracovné príležitosti, cestovný ruch, podmienky pre mladú generáciu, istoty pre staršiu generáciu, čistotné a bezpečné mesto, dopravu a šport.[3] Kandidát SDKÚ-DS Martin Baník a nezávislý kandidát Zdenko Haring sa postupne vzdali kandidatúry v prospech Gogolu a proti ľavicovým stranám. Banská Bystrica dovtedy pravicového primátora nemala.[4] Nakoniec Peter Gogola voľby vyhral s 13 842 hlasmi. Na druhom mieste sa umiestnil protikandidát Ľubomír Vážny za koalíciu SMER, SNS, ĽS-HZDS s 10 443 hlasmi.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d e f GOGOLA, Peter. Kto som [online]. Banská Bystrica : Peter Gogola, [cit. 2011-05-21]. Dostupné online.
  2. Primátor Mesta Banská Bystrica [online]. Banská Bystrica : Mesto Banská Bystrica, [cit. 2011-05-21]. Dostupné online.
  3. GOGOLA, Peter. Volebný program Mgr. Petra Gogolu [online]. Banská Bystrica : Peter Gogola, [cit. 2011-05-21]. Dostupné online.
  4. Pravica v Banskej Bystrici postaví proti ľavicovému kandidátovi Smeru Ľubomírovi Vážnemu jediného kandidáta, nestraníka Petra Gogolu [online]. Denník SME citovaný na stránke Petra Gogolu, 17.11.2010, [cit. 2011-05-21]. Dostupné online.
  5. Zoznam kandidátov na starostov obcí, mestských častí a primátorov miest vo voľbách do orgánov samosprávy obcí [online]. Bratislava : Štatistický úrad, rev. 2010-11-28, [cit. 2011-05-21]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Profil na mestskom webe Domáca stránka