Ľudovít Bazovský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ľudovít Bazovský
advokát, politik
Narodenie22. júl 1872
Závada
Úmrtie10. december 1958 (86 rokov)
Ľubochňa
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ľudovít Bazovský
Spomienková tabuľa venovaná JUDr. Ľudovítovi Bazovskému na nám. Republiky v Lučenci.

Dr. Ľudovít Bazovský (* 22. júl 1872, Závada – † 10. december 1958, Ľubochňa) bol advokát, politik, predseda Matice slovenskej v Lučenci a prvý starosta spolku Sokol Lučenec.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Otec: Daniel Bazovský, matka: Zuzana rod. Skalošová. Brat Koloman Bazovský.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote a Kežmarku. Vyštudoval právo v Budapešti. Tu sa začal aj politicky angažovať proti sociálnemu útlaku na robotníckych zhromaždeniach. Od roku 1900 advokát v Lučenci. V slovenskom národnom hnutí bol aktívny v oblasti kultúry a politiky: v rokoch 1894 – 1896 člen Slovenského spevokolu v Martine. V roku 1910 sa zúčastnil na Slovanskom zjazde v Sofii. Funkcionár SNS a evanjelickej cirkvi. Počas prvej svetovej vojny podporoval aktivity Matúša Dulu. V roku 1918 sa stal členom výkonného výboru SNR a signatárom Martinskej deklarácie. V rokoch 1918 – 1919 bol poslancom Revolučného národného zhromaždenia. Po vzniku ČSR prvý novohradský župan (1919 – 1920).

Z pohľadu dejín Slovenska sa považuje za rozporuplnú osobnosť, keďže neskôr sa stal členom maďarskej Strany nezávislosti, angažoval sa v Kossuthovej vládnej strane a dištancoval sa od martinských národniarov. V roku 1935 bol súdený česko-slovenskými orgánmi za úsilie o revíziu trianonskej zmluvy a pripojenie Slovenska k Maďarsku. V rokoch 1938 – 1940 pôsobil v službách národnostného oddelenia pri predsedníctve maďarskej vlády v Budapešti.

MOŽNÉ PORUŠENIE AUTORSKÝCH PRÁV
align="right"

Zdá sa, že text, ktorý tu bol predtým umiestnený, porušuje autorské práva textu z nižšie uvedených zdrojov:

https://www.nbs.sk/sk/publikacie/archiv-nbs/osobnosti-penaznictva-na-slovensku/bazovsky-ludovit

Táto stránka bola zaradená do kategórie Články s možným porušením autorských práv.

  1. Prosíme Vás, aby ste túto stránku nateraz neupravovali.
  2. Ak máte povolenie na použitie tu umiestneného textu za podmienok našej GNU Free Documentation Licence alebo CC-BY-SA, alebo ak ste majiteľom autorských práv k danému textu, prosíme Vás, aby ste to oznámili na diskusnej stránke. Váš text obnovíme, keď sa budete riadiť inštrukciami popísanými v návode Publikácia diela predtým publikovaného mimo Wikipédie, resp. v Wikipédia:OTRS.
  3. Neobnovujte znovu materiál, ktorý tu bol umiestnený. Bude odstránený. V prípade vyjasnenia autorských práv ho sami obnovíme.
  4. Ale bez ohľadu na to, či v tomto prípade naozaj ide o porušenie autorských práv, naďalej uvítame akékoľvek vyhovujúce príspevky. Píšte ich prosím na túto dočasnú podstránku, z ktorej budú do článku obnovené.
  5. Ak nebude stav autorských práv tohto textu vyriešený do jedného týždňa po jeho označení, bude text zmazaný.
  • Ak ste nemali povolenie na použitie tohto textu, prosíme Vás, aby ste buď napísali aspoň minimálny článok (čiže krátky článok s elementárnymi informáciami na danú tému) na dočasnej podstránke, alebo nebránili zmazaniu tohto textu.
  • Poznamenávame, že umiestňovanie materiálov chránených autorskými právami, ktoré nemajú výslovné písomné dovolenie od majiteľa autorských práv, je potenciálnym porušením aplikovateľného práva a našich zásad o autorských právach. Osobám, ktoré už viackrát porušili autorské práva, môže byť dočasne znemožnené upravovanie stránok na Wikipédii.
Ak ste umiestnili túto šablónu do článku, vyhľadajte v histórii článku zodpovedného redaktora a na jeho diskusnú stránku vložte oznam:

== Ľudovít Bazovský ==
{{copytext|Ľudovít Bazovský}}--~~~~

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • HOLEC, Roman: Zabudnuté osudy : Desať životných príbehov z novodobých slovenských dejín. Martin : Matica slovenská, 2001. 263 s. ISBN 8070906294
  • ŠRÁMKOVÁ, Angelika: Ľudovít Bazovský – nezlomný rodák slovenský? Prešov : Universum, 2014. 268 s. ISBN 978-80-89046-82-9

 Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]