Preskočiť na obsah

Šašlik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Šašlik na tzv. mangale

Šašlik alebo šašlyk[1] (po rusky шашлык – šašlyk, po ukrajinsky шашлик – šašlyk) je pôvodne[2] kaukazské[1] jedlo z baranieho[1], bravčového[1] či iného mäsa[2], opečené na ražni[1]. Je obľúbené v krajinách bývalej ZSSR ako Gruzínsko, Rusku, Arménsko, Azerbajdžan, Uzbekistan a Ukrajina.

Skladá sa zo striedajúcich sa kúskov mäsa a cibule. Hoci bolo slovo „šašlik“ pravdepodobne prevzaté Kozákmi od krymských Tatárov už na začiatku 16. storočia, toto jedlo sa do Moskvy nedostalo skôr než pred koncom 19. storočia. Odvtedy sa rozšírilo, v roku 1910 už bolo známe v Petrohrade a do roku 1920 sa stalo bežným pokrmom vo všetkých mestách Ruska.

Charakteristika

[upraviť | upraviť zdroj]

Šašlik býva napríklad pripravovaný z kúskov prerastenejšieho mäsa veľkosti väčšieho orecha, marinovaného cez noc v zmesi červeného vína, octu a korenia. Mäso sa napichuje samotné alebo v kombinácii s cibuľou a sezónnou zeleninou (na Kaukaze aj s ovocím) na ploché šašlikové ihly - šampury a opeká sa nad žeravým uhlím, najlepšie z brezy. Stacionárny gril na prípravu šašliku sa nazýva mangal. Opečený šašlik sa podáva s chuťovo výraznými omáčkami, zelenými bylinkami, prípadne zrniečkami granátového jablka.

Na Ukrajine je šašlik pripravovaný aj z väčších kusov marinovaného mäsa (marinuje sa napríklad v majonéze ochutenej korením, cibuľou a pod.) ako sú napríklad celé štvrťky kurčiat a pod.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. a b c d e šašlik, šašlyk In: Slovník slovenského jazyka. IV. S – U. Red. Š. Peciar. 1. vyd. Bratislava: Vydavateľstvo SAV 1964. 760 s. dostupné online, prístup 16. november 2014
  2. a b šašlik, šašlyk In: Slovník cudzích slov (akademický) 2., doplnené a prepracované vyd. Spracoval kolektív autorov pod vedením V. Petráčkovej a J. Krausa. Preklad Ľ. Balážová, J. Bosák, J. Genzor, I. Ripka, J. Skladaná. Ed. Ľ. Balážová – J. Bosák. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo – Mladé letá 2005. 1054 s. dostupné onlineISBN 80-10-00381-6, prístup 16. november 2014

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Šašlik