Škoda Roomster

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Škoda Roomster
Skoda Roomster silver vr EMS.jpg
Výrobca Škoda Auto a.s.
Produkcia 2006 - 2015
Krajina pôvodu Česko
Usporiadanie motor vpredu naprieč
predný náhon
Motor(y) Zážihové

1.2 HTP (44 kW)
1.2 HTP (51 kW)
1.4 16V (63 kW)
1.6 16V (77 kW)
Vznetové
1.4 TDI PD (51 kW)
1.4 TDI PD (59 kW)
1.9 TDI PD (77 kW)

Prevodovka(y) 5-stupňová manuálna
6-stupňová automatická
Kapacita nádrže 55 l

Škoda Roomster bola spočiatku koncepčným vozidlom automobilky Škoda Auto, ale po úspechu tejto štúdie sa v roku 2006 Roomster dostal do sériovej výroby. Marketingové motto tohto auta znie Nájdite svoj vlastný priestor (angl. Find your own room).

Predná polovica auta po B stĺpik je prakticky zhodná s modelom Fabia druhej generácie. Taktiež použité motory sú zhodné. Zadná náprava je použitá z modelu Octavia Tour.

Výroba automobilu Škoda Roomster[upraviť | upraviť zdroj]

Škoda Roomster predstavuje viacúčelový 5 – dverový automobil vyrábaný českým výrobcom Škoda Auto v meste Kvasiny. Neskôr sa výroba presunula do mesta Vrchlabí. Prvýkrát bol automobil Škoda Roomster uvedený na trh prostredníctvom autosalónu Motor Show v Ženeve.

Skoda Roomster Scout

Verzie automobilu Škoda Roomster[upraviť | upraviť zdroj]

Škoda Roomster sa vyznačuje dvomi verziami a to Škoda Roomster Scout a Škoda Roomster Praktik. Verzia Praktik predstavuje dvojdverový malý van, ktorý je v ponuke na trhu od roku 2007. O celkový dizajn auta sa stará Thomas Ingenlath a Peter Wouda. Názor vozidla Roomster pochádza zo slov – Room, čo v preklade znamení priestor a Roadster, ktorý na druhej strane kombinuje priestranný interiér a jazdné vlastnosti vo vhodnom pomere. Konkurentami automobilu Škoda Roomster sa stali vozidlá ako Fiat Idea, Nissan Note a Citroen Picasso.

Skoda Roomster Praktik

Motory[upraviť | upraviť zdroj]

Niektoré špeciálne úpravy a prvky vozidla Škoda Roomster prevzali výrobcovia z predchádzajúcej Škody Fabie a staršej Škody Octavie. Novší Roomster predstavil prvýkrát autosalón vo Frankfurte v roku 2003. Novšia verzia Škody Roomster bola o 150 mm kratšia, avšak mala o 93 mm dlhší rázvor a posuvné dvere sa nachádzali len na jednej strane. Triumfom spoločnosti Škoda sa pre automobil Roomster stali odnímateľné zadné sedadlá, kde vzniká veľký úložný priestor. Motor Škody Roomster bol prevzatý od sesterskej spoločnosti Volkswagen Group. Všetky motory sú dostupné v prevedeniach: 1.2 L s výkonom 51 kW, 1.4 L s výkonom 63 kW, a 1.6 L s výkonom motora 77 kW. Navyše ku modelu 1.6 je zabudovaná automatická prevodovka.

Výbava[upraviť | upraviť zdroj]

Farby
  • Uni farby: Biela Candy, Červená Corrida, Modrá Dynamic
  • Metalické farby: Čierna magická s perleťovým efektom, Modrá Storm metalíza, Zelená Olive metalíza, Strieborná Diamant metalíza, Zelená Highland metalíza, Modrá Ocean metalíza, Červená Flamenco metalíza, Béžová Capuccino metalíza, Šedá Anthracite metalíza
Prevedenie
  • Roomster, Style, Sport, Comfort, Scout

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]