Ohyzd

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Škrat)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Ohyzd (iné názvy: škrat, škriatok; v angličtine orc alebo goblin) je fiktívna postava vystupujúca vo fantasy literatúre. Najčastejšie je opisované ako mohutné, svalnaté stvorenie podobné človeku s výrazne negatívnymi vlastnosťami.

Etymológia slova[upraviť | upraviť zdroj]

Pomenovanie orc sa objavuje zo stredovekej anglickej epike (Beowulf), kde sú takto pomenované démonické bytosti, pričom staroangličtina pravdepodobne prevzala toto slovo z latinského Orcus.

Tolkien[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé spomenutie tejto postavy sa u Tolkiena nachádza v diele Hobit z roku 1937. Anglické pomenovanie je v tomto diele Goblin (Škrat), v Pánovi prsteňov už ako Orc (Ohyzd).

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Ohyzdi predstavujú negatívnu postavu v rámci celého diela J.R.R. Tolkiena o Stredozeme a sú zobrazení vo všeobecnosti v mužskom pohlaví. Sú škaredého vzhľadu, o čosi mohutnejšej postavy ako ľudia, no kvôli zohnutému držaniu tela nižší ako ľudia a oveľa väčšej postavy ako hobiti. Ich pokožka je zeleno-čierna, majú srsť. Majú násilnícke sklony a ich životným poslaním je byť bojovníkom. Žijú v horských jaskyniach. Bojujú na strane Temného pána Saurona proti ľuďom a elfom. V druhom diele trilógie vystupujú ohyzdi Uruk hai na strane zlého čarodejníka Sarumana.

Warcraft[upraviť | upraviť zdroj]

Svet Warcraftu je jedným z mála prameňov, v ktorom sa ohyzdi opisujú inak ako krviprelievační barbari. V tomto svete majú ohyzdi mohutnú postavou so zelenou kožou. Pôvodne žili vo svete Draenor, boli však zotročený Plamennou légiou a donútený bojovať proti ľuďom. Od tretieho diela série sú však opisovaní ako národ hrdých a čestných bojovníkov, ktorí sa snažia vrátiť k starým šamanským tradíciám.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]