Ohyzd

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ohyzd
Ohyzd

Ohyzd (iné názvy: ork, škrat, škriatok; v angličtine orc alebo goblin) je druh fiktívnej bytosti, vystupujúcej vo fantasy literatúre. Najčastejšie je ohyzd opisovaný ako mohutné, svalnaté stvorenie podobné človeku, s výrazne negatívnymi vlastnosťami.

Etymológia slova[upraviť | upraviť zdroj]

Pomenovanie orc sa objavuje zo stredovekej anglickej epike (Beowulf), kde sú takto pomenované démonické bytosti, pričom staroangličtina pravdepodobne prevzala toto slovo z latinského Orcus.

Tolkien[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasné chápanie ohyzdov (orcov) vzniklo pod vplyvom fantazijných literárnych diel Johna Ronalda Reuela Tolkiena, odohrávajúcich sa v jeho cykle o Arde a Stredozemi, časti jeho fantazijného legendária. Prvá zmienka o tomto type bytosti sa u Tolkiena nachádza v jeho románe Hobit z roku 1937. Anglické pomenovanie je v tomto diele Goblin (Škrat), v Pánovi prsteňov sa vyskytuje už ako Orc (Ohyzd). Ohyzdi sa objavujú aj v ostatných Tolkienových dielach o Stredozemi.

Tolkien v priebehu života niekoľkokrát prehodnocoval svoje autorské rozhodnutia, medziiným aj presný pôvod ohyzdov (orcov). Hoci je za najbežnejšie vysvetlenie o pôvode považované to, podľa ktorého ohyzdi vznikli zo zotročených a zakliatých elfov, autor otázku o ich pôvode nikdy definitívne neuzavrel. V hraných filmových adaptáciách jeho diel bola použitá interpretácia o elfskom pôvode ohyzdov.[1]

Termín "ohyzd" bol zavedený slovenským prekladom Pána prsteňov od Otakara Kořínka, prvýkrát vydaného v roku 2001-2002. Podobá sa na pôvodný výraz orc a je odvodený od slovenského slova "ohyzdný" (odporný, ohavný).

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Ohyzdi predstavujú negatívnu postavu v rámci celého diela J.R.R. Tolkiena o Stredozemi a sú zobrazení vo všeobecnosti v mužskom pohlaví. Sú škaredého vzhľadu, o čosi mohutnejšej postavy ako ľudia, no kvôli zohnutému držaniu tela nižší ako ľudia a oveľa väčšej postavy ako hobiti. Ich pokožka je zeleno-čierna, majú srsť. Majú násilnícke sklony a ich životným poslaním je byť bojovníkom. Žijú v horských jaskyniach. Bojujú na strane Temného pána Saurona proti ľuďom, elfom a trpaslíkom. V druhom dieli trilógie Pán prsteňov vystupujú ohyzdi formy Uruk hai na strane zlého čarodejníka Sarumana.

V iných fantasy dielach[upraviť | upraviť zdroj]

Svet Warcraftu je jedným z mála prameňov, v ktorom sa ohyzdi opisujú inak ako krviprelievační barbari. V tomto svete majú ohyzdi mohutnú postavou so zelenou kožou. Pôvodne žili vo svete Draenor, boli však zotročený Plamennou légiou a donútený bojovať proti ľuďom. Od tretieho dielu série sú však opisovaní ako národ hrdých a čestných bojovníkov, ktorí sa snažia vrátiť k starým šamanským tradíciám.

V sérii počítačových rolových hier The Elder Scrolls sa ohyzdi tiež objavujú v prívetivejšom stvárnení. Vo svete série sú jednou z foriem elfov, navonok najškaredšou, so zelenkavou pokožkou. Nazývajú ich aj Orsimer. Napriek ich škaredšiemu výzoru majú povesť odvážnych bojovníkov a kováčov. V porovnaní s ostatnými formami elfov nemajú stálu domovinu a žijú polokočovným spôsobom života. V rovnakej hernej sérii sa vyskytujú aj útlejšie bytosti, nazývané goblins (t.j. škriatkovia). Sú však považované za úplne odlišný typ bytostí, než ohyzdi (Orsimer).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TOLKIEN, J. R. R.. The Silmarillion. [s.l.] : HarperCollins, 2004. ISBN 0-00-717302-4. S. 40.