Rafael Alberti: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 16 bajtov ,  pred 10 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (→‎Život: pravopis)
== Život ==
 
Jeho otcom bol Augustín Alberti a matkou María Merello. Bol piatym zo šiestich bratrovbratov a vnukom kupcov pôvodom z [[Itália|Itálie]], dodavateĺovdodávateľom európskéhoeurópskeho zbožiatovaru.
 
Začal ako maliar. V roku [[1917]] sa presťahoval so svojou rodinou do [[Madrid]]u. Po prvom obdobiu, kdykde sa učil malbemaľovať, mal svoju prvú výstavu obrazov a kresieb v Ateneu. Predstavil sa aj v Rezidencii študentov, kde sa zoznamuje so slávnymi predstaviteĺmipredstaviteľmi [[Generácia 27|Generácie 27]] (v poeziipoézii sem patrí okrem iných [[Federico García Lorca]], [[Dámaso Alonso]], [[Gerardo Diego]], [[Pedro Salinas]], [[Jorge Guillén]], [[Emilio Prados]], [[Manuel Altolaguirre]], [[Luis Cernuda]], [[Vicente Aleixandre]] a [[Miguel Hernández]]), intelektuálnym hnutiomhnutím, predstavenom v [[Sevilla|Seville]] roku [[1927]] pri 300. výročí úmrtia [[Luis de Góngora y Argote|Luisa de Góngoru]].
 
V roceroku [[1924]] Alberti obdržal Národnú cenu za svoju prvú publikovanupublikovanú knihu, ''Námorník na zemi'' (''Marinero en tierra''), po ktorej sa definitívne rozhodlrozhodol pre poéziu (no výtvarnému umeniu sa nikdy venovať neprestal). Počiatkom tridsiatych rokov sa priklonil k [[marxizmus|marxizmu]] a vstúpil do Komunistickej strany Španielska. V roku [[1939]] po víťazstve [[generál]]a [[Francisco Franco|Franca]] emigroval do [[Argentína|Argentíny]], kde strávil štyriadvadsať rokov; nasledujúcich pätnásť rokov žil v ItáliiTaliansku. Do Španielska sesa vrátil 27. dubnaapríla [[1977]] zo slovami ''"Opustil som vlasť so zaťatou pesťoupäsťou, no vracímvraciam sa, ponúkajúc vám otvorenú ruku ako gesto smieruzmieru medzi všetkými Španielmi"''. Dostal mnoho cien a uznaní, medzi nimi napríklad Leninovu cenu mieru v roku [[1966]]. V roku [[1983]] dostal aj významnú Cervantesovu cenu, najvyšší prejav uznania pre španielsky píšucíchpíšucich spisovateĺovspisovateľov. V roku [[1987]] rada [[Cádiz]]u ustanovila v Albertiho rodnom meste nadáciu, ktorá nesie jeho meno a ktorá spravuje aj veĺkúveľkú čásťčasť jeho osobného archíva. Bol dvakrát ženatý, poprvýkrát zo spisovateĺkouspisovateľkou Maríou Teresou Leónovou, a podruhýkrátpo druhýkrát s Marií Asunción Mateovou, ktorá ho v posledných rokoch reprezentovala. Zomrel okolopribližne o pôlpol jednej ráno [[28. október|28. októbra]] [[1999]] vo svojom rodisku, meste [[El Puerto de Santa María]].
 
== Výberová bibliografia ==
* Marinero en tierra (''Námorník na zemi''), 1925
* La amante (''Milenka''), 1926
* El alba del alhelí (''Fialy v úsvite''), 1927 - všetky tri spojujuspojujú ĺudovúľudovú inšpiráciu s avantgardnými výbojamivýbojmi
* Cal y canto (''Vápno a kameň''), 1929 - silná inšpirácia španielskym barokom
* Sobre los ángeles (''O anjeloch''), 1929 - považovaná za jeho vrcholnú básnickú zbierku
* Sermones y moradas (''Kázania a príbytky''), 1930 - táto a predchádzajúca zbierka sú inšpiroványinšpirované surrealizmom
* Consignas (''Hesla''), 1933
* 13 bandas y 48 estrellas (''13 pruhov a 48 hviezd''), 1935
 
 
Výbor z Albertiho poézie vyšiel vo slovenčiněslovenčine pod názvom '''Premeny býka''' v preklade Jána Šimonoviča roku [[1967]] (Slovenský spisovateĺspisovateľ, [[Bratislava]]).
 
 
* La gallarda (''Pôvabná''), 1945
 
Alberti psalpísal aj prózu a štúdie.
 
== Literatúra a externé linky ==
56 535

úprav

Navigačné menu