University College London: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
štylistika
preklepy
Riadok 21: Riadok 21:
== Fakulty ==
== Fakulty ==


Fakulta umenia humantiných predmetov
Fakulta umenia a humanitných predmetov


Fakulta biomedických vied
Fakulta biomedických vied
Riadok 36: Riadok 36:


Fakulta sociálnych a historických vied
Fakulta sociálnych a historických vied



== Externé odkazy==
== Externé odkazy==

Verzia z 08:00, 8. máj 2011

Hlavná budova University College London

University College London (skrátene: UCL) je jedna z najprestížnejších univerzít vo Spojenom kráľovstve a na celom svete. Hlavné centrum UCL sa nachádza v centre Londýna v časti Bloomsbury. Spoločne s univerzitami v Oxforde a Cambridgei, LSE a Imperial College London tvoria G5, skupinu super-elitných univerzít v Spojenom kráľovstve. UCL je aj členom Russell Group, skupiny najprestížnejších výskumných univerzít v Británii. UCL je momentálne 4. najlep3ia univerzita na svete (podľa metodiky QS).

Dejiny

UCL, založená v roku 1826, bola prvou inštitúciou vyššieho vzdelania v Anglicku, ktorá prijímala študentov bez ohľadu na náboženské vyznanie a sociálny a ekonomický profil. Slávny britský právny teoretik a filozof Jeremy Bentham je považovaný za duchovného otca UCL, hoci sa o založenie univerzity nezaslúžil priamo.

UCL je zakladujúca a najväčšia univerzita v rámci federálnej University of London (kedysi London University resp. Universitas Londiniensis). Meno zvyklo byť štylizované aj ako University College, London - v preklade univerzitná fakulta v Londýne, podobne ako Univ na Oxforde. Škola nedávno prešla rôznymi reformami, pod vedením nového rektora (provost). Profesor ekonomického práva Malcolm Grant, ktorý bol predtým na Clare College v Cambridgei, na svoje súčasné miesto nastúpil v roku 2003.

Výučba a výskum

Univerzita ponúka predovšetkým prvostupňové a druhostupňové kurzy v oblasti umenia (BA, MA, LL.B., LL.M.) a vedy (BSc, MSc, MSci, BEng, MEng, MD), ale aj veľa postgraduálnych programov a pozícii vo výskume (MPhil, DPhil, PhD).

UCL predstavuje v súčinnosti s nemocnicou University College Hospital najväčšie centrum pre biomedický a biochemický výskum v Spojenom kráľovstve a jednu z najlepších fakúlt medicíny na svete.

Tomáš Garrigue Masaryk v roku 1915 inauguroval School of Slavonic and East European Studies (SSEES), najväčšie centrum pre strednú a východnú Európu a Rusko v Británii. Táto inštitúcia ponúka aj kurz slovenčiny a češtiny, spojený s politológiou regiónu (East European Studies).

UCL je preslávená aj matematikou (traja členovia resp. absolventi UCL získali Fieldsovu medailu) a ekonómiou. Medzi členmi školy a absolventmi je dodnes 21 držiteľov Nobelovej ceny.

Fakulty

Fakulta umenia a humanitných predmetov

Fakulta biomedických vied

Fakulta architektúry (The Bartlett)

Fakulta inžinierskych vied

Fakulta práva

Fakulta organických vied

Fakulta matematických a fyzikálnych vied

Fakulta sociálnych a historických vied

Externé odkazy


Šablóna:Link FA