Derventio: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 56 bajtov ,  pred 9 rokmi
ten text je skoro zhodný s článkom Derbyjské závodisko,...to zas má byť čo?
(ten text je skoro zhodný s článkom Derbyjské závodisko,...to zas má byť čo?)
 
== Opis ==
Prvé rímske opevnenie v oblasti bolo vybudované naproti brehu rieky [[Derwent (Derbyshire)|Derwent]] vo Strutt's Parku, dnešnej časti Derby. Toto bolo v roku 80 nahradené pevnosťou tu v Derventiu. Avšak aniAni však dlho nevydržala a po asi 40 rokoch bola vyradená z prevádzky. Pevnosť, cestou na západe spojená s [[Icknield Street]] a na východe sa [[Sawley]], podnecovala na tomto mieste rozsiahlu aktivitu Rimanov. [[Rímske osídlenie Derbyjského závodiska]], teraz národná pamiatka, venujúcivenujúce sa hrnčiarstvu (do dnešnej dobysúčasnosti sa dochoval glazovaný džbán) a spracovanie železa bolo založené 600 metrov východne pri ceste do Sawley. Pevnosť bola potom opäť osídlená a využívaná po ďalších dvadsaťpäť rokov. Obranný násyp a drevená palisáda boli pretvorené a vybudované boli aj kamenné brány. Potom zostalo miesto neobývané až do konca 3. storočia, kedy bol okolo mesta postavený kamenný múr.<ref>{{Citácia elektronického dokumentu
| priezvisko = Vinnels
| meno = Maria
Miesto, kde sa opevnenie nachádzalo, dnes pretína cesta ''Old Chester Road'' a od 19. storočia i železnice [[Midland Railway]].
 
V [[Derby Museum and Art Gallery]] sú k videniu niektoré pozostatky, nájdené pri archeologických prieskumoch v oblasti Derventia. Jedná saIde o zvyšky mincí a keramiky, ale predovšetkým systému podlahového kúrenia. Priamo v Derventiu sa tiež zachovali aj viditeľné pozostatky z rímskych čias: dve studne, jedna na Marcus Street a druhá na záhrade fary Kostola sv. Pavla.
 
== HistóriaDejiny ==
[[Súbor:Roman.Britain.campaigns.43.to.60.jpg|thumb|left|170px|Ťaženie Ostoria Scapula]]
Táto časť Británie bola osídlená kmeňom známym ako [[Cornovii]] (niekedy písané aj ''Cornobii'', ''Cornavii'' alebo ''Cornabii''). V rokoch 46 a 47 n.po lKr. ovládla rímska armáda pod velením [[Aulus Plautius|Aula Plautia]] území na juh od rieky [[Trent]], takže roku 50 tu bola frontová línia. KvôliPre nedostatkunedostatok písomných dokumentov z tejtotohto dobyobdobia sú tieto údaje založené na archeologických výskumoch. Na konci roku 47 začal nový guvernér Británie [[Publius Ostorius Scapula]] ťaženie proti [[wales]]kým kmeňom. V tejto dobeVtedy bola [[rímska pevnosť vo Strutt's Parku]] jednou z nových pevností vybudovaných pozdĺž nové zásobovacie cesty z [[Wroxeter]]u do [[Rossington]]u.
 
Snaha o dobytie [[Silurovia|Silurov]] pokračovala aj za guvernéra [[Quintus Veranius|Quinta Verania]] a jeho následníka [[Gaius Suetonius Paulinus|Gaia Suetonia Paulina]], ale pevnosť vo Strutt's Parku mala teraz zachovávať mier. Okolo roku 74 nastala na území severne od rieky Mersey nestabilita a kráľovná [[Brigantovia|Brigantov]] [[Cartimandua]] musela požiadať o pomoc Rimanov, aby porazili povstanie. V roku 78 sa stal guvernérom [[Gnaeus Julius Agricola]], slávny vďaka chválorečnejpochvalnej biografii, ktorú o ňom napísal jeho zať [[Tacitus]]. Upevnil pozíciu pevností, zlepšil infraštruktúru a viedol niektoré dobre zdokumentované ťaženie. Najskôr roku 78 znovu dobyl severný Wales, v roku 79 potom porazil Brigantov a [[Parisiovia|Parisiov]] a získal celé severné Anglicko až k súčasnej škótskej hranici. Pevnosť vo Strutt's Parku bola vyprataná roku 80, kedy bolo založené Derventio.
 
Derventio bolo osídlené štyridsať rokov asi do roku 120 n.po l. Pre uvedenie do kontextu doby,Kr v(V tomto roku navštívil Britániu cisár [[Hadrianus]] a začal stavbu [[Hadriánov val|valu, ktorý je po ňom pomenovaný]]). Hoci mala krajina vždy obrovskú vojenskú silu, teraz sa začala sústrediť predovšetkým na priemyselnú produkciu. V Derby bolo rozšírené hrnčiarstvo a severnejšie v Peak District sa rozmohla ťažba olova. Neskôr sa Derby stalo centrom spracovania kovov a toto pokračovalo nasledujúcich dvesto rokov.
 
== Referencie ==
131 809

úprav

Navigačné menu