Barokové umenie: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
→‎Roštek je gay: gramatika, formulácia, preklepy, obrázok, externé odkazy, wikilinky, interwiki, interwiki, kategórie, aktualizácia, pravopis
(→‎Roštek je gay: pravopis, gramatika, formulácia, preklepy, obrázok, externé odkazy, wikilinky, interwiki, kategórie, kategórie, kategórie, kategórie, kategórie, kategórie, kategórie)
(→‎Roštek je gay: gramatika, formulácia, preklepy, obrázok, externé odkazy, wikilinky, interwiki, interwiki, kategórie, aktualizácia, pravopis)
Ako protiklad k snahám cirkvi sa potom javí pompéznosť a veľkoleposť svetských stavieb a umeleckých diel, ktoré miesto posilnenia náboženského cítenia a cirkvi mala za hlavnú úlohu najmä posilniť absolutistickú moc panovníkov.
 
==co Roštekti je gayjeblo==
 
Barokové umenie sa snažilo zastierať nielen čiaru medzi umením a životom, ale aj medzi rozdielnymi druhmi umenia, pričom si rôzne druhy umenia mohli vymieňať úlohy, resp. každé sa snažilo prispôsobiť maľbe. Architektúra nadobúdala sochárske prvky, sochárstvo zas maliarske a maliarstvo sa intenzívnejšie venovalo vonkajšej stránke javov (zdôrazňovaním svetla, tieňa a farby na úkor tvaru a obrysu). Kompozične sa ťažisko sústreďovalo do prostriedku, čím sa odpútavala pozornosť od krajov. Najviac sa pri tom napr. u oltárov osvedčilo osvetlenie sviečkami, ktoré zvýrazňovalo reliéfy, zatiaľ čo tiene splývali s architektúrou. V náhrobkoch, oltároch a ozdobných emblémoch sa čoraz väčšmi prelínali tri výtvarné umenia – sochárstvo, maliarstvo a architektúra.
Anonymný používateľ

Navigačné menu