XHTML: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridané 4 bajty ,  pred 9 rokmi
d
formulácia
d (r2.7.1) (robot Pridal: sr:XHTML)
d (formulácia)
'''Je to rozšíriteľný hypertextový značkový jazykXHTML''' ({{V jazyku|eng|'''Extensible Hypertext Markup Language'''; |'''XHTMLrozšíriteľný hypertextový značkový jazyk'''}}) je [[značkový jazyk (markup language)]] podobný [[HTML]], ale s prísnejšou syntaxou.
Zatiaľ čo HTML je aplikáciou [[SGML]], veľmi pružného značkového jazyka, XHTML je aplikáciou [[XML]], obmedzenej podmnožiny SGML.
XHTML 1.0 sa stalo odporúčaním [[W3C]] 26. januára 2000.
 
== Výhody prechodu na jazyk XHTML ==
* Vývojári dokumentov a editoryupravovatelia neustále objavujú nové spôsoby vyjadrenia svojich myšlienok prostredníctvom nových značiek. V XML je pomerne jednoduché pridať nové značky alebo ich atribúty. Rodina XHTML je navrhnutá tak aby prijatie takýchto rozšírení bolo možné prostredníctvom XHTML modulov. Tieto moduly umožnia použitie súčasných i nových vlastností pri vytváraní dokumentov.
* Stále sa objavujú nové možnosti prístupu k Internetu. Jazyk XHTML bol navrhnutý s ohľadom na kompatibilitu všetkých možných editorov a prehliadačov. Vďaka novým mechanizmom profilácie dokumentov budú [[server]]y a [[proxy]] servery schopné rýchlejšie a lepšie spracovať obsah dokumentu. Vďaka štandardizácii bude možné vytvoriť dokument podľa XHTML, ktorý bude použiteľný vo všetkých editoroch a prehliadačoch.
 
 
== Budúcnosť jazyka XHTML ==
V súčasnosti sa pracuje na jazyku XHTML 2. Hlavnými rozdielmi je odstránenie všetkých atribútov upravujúcich vzhľad, rozmery a pozíciu prvkov jazyka. Jednotlivé moduly jazyka budú vyvíjané samostatne. Niektoré z nich sú už dokonca štandardizované ([[XFoms]], [[XLink]], [[XPoint]]).
 
== Rozdiely v zápise medzi HTML a XHTML ==
2 958

úprav

Navigačné menu