Slovak Telekom: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 25 bajtov ,  pred 8 rokmi
d
d (fix.)
 
== T-Mobile Slovensko ==
T-Mobile Slovensko<ref>http://medialne.etrend.sk/marketing-spravy/t-com-a-t-mobile-koncia-nahradi-ich-telekom.html</ref>) bola do 1.7.2010 spoločnosť na [[Slovensko|Slovensku]] poskytujúca [[telekomunikácie|telekomunikačné]] služby - [[mobilná komunikácia|mobilnej komunikácie]] alebo služby dátových sietí. Telekom evidujeevidoval 2,190 mil. aktívnych [[Mobilný telefón#SIM karta|SIM kariet]], čo predstavuje 34,6% podiel na trhu (1Q/2012).
 
Spoločnosť T-Mobile Slovensko prevádzkujeprevádzkovala štyri siete - sieť [[GSM]] (v pásmach 900 a 1800 [[Hertz (jednotka)|MHz]]), verejnú dátovú sieť VDS, analógovú sieť [[NMT]] a sieť 3G [[UMTS]]. Sieť GSM jebola budovaná od roku [[1997]] pomocou technológie [[Švédsko|švédskej]] spoločnosti Ericsson. Používanie analógovej siete NMT sa na Slovensku datuje od roku [[1991]]. TelekomT-Mobile Slovensko vdýchol tejto sieti nový život, keď nasadil technológiu [[Flash-OFDM]] alebo tiež FLARION, ktorá umožňuje rýchle dátové prenosy. Technológiu Flarion využil ako prvý operátor na svete pre celonárodné nasadenie. [[25. február]]a [[2006]] ako prvý mobilný operátor na Slovensku spustil komerčnú prevádzku siete [[UMTS]].
 
=== Vlastnícke vzťahy ===
100 % akcií spoločnosti T-Mobile Slovensko vlastnívlastnila akciová spoločnosť [[Slovak Telekom]]. Majoritným vlastníkom Slovak Telekomu je nemecká telekomunikačná spoločnosť [[Deutsche Telekom AG]] (51%), menšinovými vlastníkmi sú [[Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky|Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií]] (34%) a [[Fond národného majetku Slovenskej republiky]] (15%)
 
Do [[2. máj]]a [[2005]] pôsobila spoločnosť pod obchodným názvom EuroTel Bratislava. Spolupráca EuroTelu a spoločnosti Telekom sa datuje od času, kedy Deutsche Telekom prevzal Slovenské Telekomunikácie (neskôr Slovak Telecom, teraz Slovak Telekom) a prostredníctvom nich aj 51% podiel v spoločnosti EuroTel Bratislava.
 
=== Predvoľby ===
Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky prideľuje jednotlivým operátorom predvoľby, alebo tzv. [[prefix]]y. Zoznam predvolieb je uvedený v článku [[Slovenské telefónne predvoľby#Národný cieľový kód v mobilnej verejnej telefónnej sieti|Slovenské telefónne predvoľby]]. Spoločnosť TelekomT-Mobile Slovensko mala Telekomunikačným úradom SR pridelené, a teda svojim zákazníkom prideľuje tieto predvoľby:
 
* 0901 - pre digitálnu sieť GSM/UMTS

Navigačné menu