Asymmetric Digital Subscriber Line: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
fixes
(fixes)
 
== Ako funguje ADSL ==
[[Súbor:ADSL frequency plan.svg|frame|Frekvenčný plán pre ADSL. Červená oblasť predstavuje frekvenčné pásmo používané normálnou hlasovou telefóniou, zelené a modré oblasti sa používajú pre ADSL.]]
 
=== Na drôte ===
ADSL používa dve oddelné frekvenčné pásma, ktorým sa hovorí pásmo pre upload a pásmo pre download. Pásmo uploadu sa používa na komunikáciu od koncového používateľa k telefonickej ústredni. Pásmo downloadu sa používa na komunikáciu od telefonickej ústredne ku koncovému používateľovi. So štandardným ADSL (annex A), sa pásmo od 25.875 [[kHz]] do 138 [[kHz]] používa pre upload komunikáciu, kým 138 [[kHz]] – 1104 [[kHz]] sa používa pre download komunikáciu.
 
[[Súbor:ADSL frequency plan.svg|frame|Frekvenčný plán pre ADSL. Červená oblasť predstavuje frekvenčné pásmo používané normálnou hlasovou telefóniou, zelené a modré oblasti sa používajú pre ADSL.]]
 
Každá z nich sa ďalej delí na užšie frekvenčné kanály po 4.3125 [[kHz]]. Počas úvodného tréningu, ADSL [[modem]] testuje, ktoré z dostupných kanálov majú prijateľný [[pomer signálu k šumu]]. Vzdialenosť od [[telefónna ústredňa|telefónna ústredne]] alebo šum na medenom drôte môžu byť príčinou chýb na niektorých frekvenciách. Tým, že sa kanály udržiavajú úzke chyba na jednej z frekvencií zvyčajne nespôsobí nepoužiteľnosť linky: kanál bude nevyužitý, čo sa prejaví iba na zníženej priepustnosti na inak funkčnom ADSL spojení.
Kým ADSL pripojenie využíva 1.1 [[MHz]] pásmo, ADSL2+ využíva 2.2 [[MHz]] pásmo.
uvádzanéUvádzané rýchlosti downloadu a uploadu sú teoretické maximá. Tiež si všimnite, že z dôvodu, že DSLAM a ADSL modemy mohli byť implementované na základe odlišného alebo neúplného štandardu, niektorí výrovcovia môžu uvádzať iné rýchlosti. Napr. [[Ericsson]] má niekoľko zariadení, ktoré podporujú neštandardné rýchlosti uploadu do 2 [[Mbit/s]] v ADSL2 a ADSL2+.
 
=== Poznámky pod čiarou ===
* [[SDSL]] Symmetric Digital Subscriber Line
* [[Rate-Adaptive Digital Subscriber Line]] (RADSL)
* [http://sk.wikipedia.org/wiki/Broadband [Broadband]]
* [[Flat rate]]
 
2 073

úprav

Navigačné menu