Protokol komunikácie v reálnom čase: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
slovosled, drobné úpravy
d (odstránenie starej šablóny {{Link FA}} a {{Link GA}})
(slovosled, drobné úpravy)
 
{{IPstack}}
 
'''Protokol komunikácie v reálnom čase''' (angl. ''real-time transport protocol''), skr. '''RTP protocol''' alebo '''RTP''', je [[transportný protokol]], ktorý zabezpečuje doručovanie interaktívnych dát (najčastejšie je to [[video]] a [[audio]]) v reálnom čase. Presnejšie zaisťuje doručenie segmentov v správnom poradí pomocou časových pečiatok ([[timestamp]]), sekvenčných čísel a pod. Protokol poskytuje služby na identifikáciu obsahu ([[payload]]), sekvenčné číslovanie, časové pečiatky a monitorovanie doručenia. TypickyRTP bežítypicky RTPbeží na [[UDP]] protokole, môže byť ale použitý aj v iných sieťových a transportných protokoloch.
 
Treba poznamenať, že RTP sám o sebe neposkytuje žiadny mechanizmus na zaistenie včasného doručenia dát alebo poskytovania nejakéhoposkytovanie [[QoS]] (Quality of Service), ale spolieha sa na služby nižších úrovní. Sekvenčné číslo obsiahnuté v RTP umožňuje prijímateľovi rekonštruovať postupnosť segmentov od odosielateľa, môže byť ale tiež použité na určenie správnej pozície segmentu, napr. pri dekódovaní videa bez nutnosti dekódovať predchádzajúce segmenty.
 
Pri prenose informácií v reálnom čase je možné zanedbať určitú stratu paketov, prípadne ich doručenie v nesprávnom poradí, ak takto dosiahneme menšie oneskorenie pri samotnom prenose dát.
 
[[Kategória:Aplikačné protokoly]]
185

úprav

Navigačné menu