Štátna cesta 693 (Taliansko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štátna cesta 693 (Taliansko)
Štátna cesta (SS) 693
Základné údaje
Správca ANAS, S.p.A 
Celková dĺžka 60,4 km 
v prevádzke 60,4 km
Štát Taliansko Taliansko
Región Apúlia 
Výjazdy 7 (v prevádzke) 
Tunely 8 (v prevádzke) 
Tunel Le Croci pri obci Cagnano Varano
Tunel Le Croci pri obci Cagnano Varano 
Objekty na trase

Štátna cesta 693 (tal. Strada statale 693 dei Laghi di Lesina e Varano), známa aj pod názvom Strada a Scorrimento Veloce (SSV) del Gargano (doslovne Garganská cesta pre motorové vozidlá) je 60,4 kilometra dlhá štátna cesta v Taliansku, v regióne Apúlia.

Priebeh trasy[upraviť | upraviť zdroj]

Cesta patrí medzi hlavné prístupové komunikácie na polostrov Gargano. Začína sa na diaľničnom výjazde Poggio Imperiale, kde sa odpája od diaľnice A14 a pokračuje východným smerom okolo obcí Lesina, Cagnano Varano a Ischitella a končí pri obci Vico del Gargano, odkiaľ pokračuje cesta SP 144 smerom do turistických letovísk Peschici a Vieste.

Parametre cesty[upraviť | upraviť zdroj]

SS 693 nahradila dovtedy používanú štátnu cestu 89, ktorá má však horšie parametre, nakoľko prechádza viacerými horskými priechodmi. Nová cesta má vybudovaný jeden pruh v každom jazdnom smere so spevnenými krajnicami. Križovatky sú riešené takmer výlučne mimoúrovňovo. Na trase sa nachádza niekoľko čerpacích staníc a pravidelne sa objavujú aj núdzové zálivy. Na východnom konci cesty komunikácia prechádza zvlneným terénom, čo spôsobilo výstavbu viacerých mostov, tunelov a viaduktov.

Talianske orgány plánujú zriadiť takzvanú Strada a Scorrimento Veloce (cesta pre motorové vozidlá), ktorá by obsluhovala celý polostrov Gargano na trase Poggio Imperiale-Vieste-Foggia. Jej súčasťou bude SS 693 (Poggio Imperiale-Vico del Gargano) i SS 89 na úseku Foggia-Manfredonia. V súčasnosti zostáva vybudovať technicky najzložitejší úsek Manfredonia-Vico del Gargano.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]