Diaľnica A23 (Taliansko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diaľnica A23 (Taliansko)
Diaľnica A23 (Taliansko)
E55-IT.svg


Mapa
Trasa A23
Základné údaje
Správca: Autostrade per l'Italia 
Ďalší správcovia: Autovie Venete 
Výstavba: 1964-1988 
Celková dĺžka: 120 km 
  z toho v prevádzke: 120 km

Región:

Furlansko-Júlske Benátky 
Rozšírenia cesty: 3+3: 13 km (Udine) 
Výjazdy Výjazd (mimoúrovňové kríženie na diaľnici) 8 (v prevádzke) 
Diaľničné križovatky Diaľničná križovatka 1 (v prevádzke) 

Diaľnica A23 (tal. Autostrada A23, Autostrada Alpe-Adria, slov. doslovne Alpsko-jadranská diaľnica) je 120 kilometrov dlhá diaľnica v severovýchodnom Taliansku. Spája alpskú oblasť pri pohraničnom meste Tarvisio s prímorskou oblasťou pri mestečku Palmanova, pričom prechádza provniciou Udine, ktorá je súčasťou regiónu Furlansko-Júlske Benátky.

Diaľnica A23 je súčasťou európskej cesty E55 a na rakúskej strane na ňu nadväzuje diaľnica A2 do Viedne. Pri Palmanove sa napája na diaľnicu A4, ktorá vedie z Terstu do Milána.

Priebeh trasy[upraviť | upraviť kód]

Diaľnica je súčasťou európskej cesty E55, ktorá vedie z Bourg Helsingu vo Švédsku až do Kalamaty v Grécku.

Začína sa v križovatke s diaľnicou A4 pri meste Palmanova a smeruje na sever rovinatým územím severnej časti Pádskej nížiny. Na trinástom kilometri sa nachádza výjazd Udine-Sud do provinčného hlavného mesta a na ním aj veľké obojstranné odpočívadlo (tal. Area di servizio) Zugliano. Medzi výjazdmi Udine-Sud a Udine-Nord vedie súbežne s diaľnicou i cesta SS13.

Za mestom Udine sa diaľnica dostáva do čoraz hornatejšieho alpského terénu, ktorý je tvorený morénami z poslednej doby ľadovej. Na 37. kilometri sa nachádza obojstranný motorest Ledra a za ním aj výjazd Gemona, Osoppo. V blízkosti sa nachádzajú obce San Daniele del Friuli, Tricesimo, Faedis či Majan, kde bolo v roku 1976 epicentrum zemetrasenia, ktoré zasiahlo celé Furlansko-Júlske Benátky.

Za touto križovatkou sa nachádza 1259 metrov dlhý most cez rieku Tagliamento, ktorú diaľnica kopíruje až po štátnu hranicu s Rakúskom. Cesta ďalej prechádza okolo jazera Lago di Cavazzo, za ktorým sa nachádza výjazd Carnia, Tolmezzo. Ďalej nasleduje niekoľko menších odpočívadiel a parkovísk a veľké množstvo tunelov a viaduktov, ktoré prekonávajú veľmi zložitý terén.

Cesta prechádza okolo mesta Pontebba, ktoré bolo do roku 1918 rozdelené taliansko-rakúskou štátnou hranicou. Územie Talianska však v súčasnosti siaha ešte ďalej na sever a diaľnica teda pokračuje okolo obce Ugovizza na 105. kilometri, kde sa nachádza zberná mýtnica. Odtiaľ ďalej okolo mesta Tarvisio až na štátnu hranicu je jazda po diaľnici bez úhrady.

Rakúsku štátnu hranicu diaľnica A23 dosahuje pri obci Coccau a tu na ňu priamo nadväzuje rakúska diaľnica A2, ktorá vedie cez Villach a Graz až do Viedne.

História[upraviť | upraviť kód]

Výstavba diaľnica A23 sa začala v roku 1964 na úseku Palmanova-Udine Sud s dĺžkou 13 kilometrov, ktorý otvorili po dvoch rokoch výstavby dňa 31. júla 1966[1]. Po sedemročnej prestávke boli stavebné práce v roku 1973 obnovené a spustila sa výstavba technicky veľmi náročného úseku Udine Nord-Coccau, ktorý etapovito stavali trinásť rokov a kompletne ho sprejazdnili 4. júla 1986[1]. O dva roky neskôr, dňa 11. júna 1988[1], následne odovzdali do užívania aj zostávajúci úsek Udine Sud-Udine Nord a diaľnica tak bola kompletne dokončená.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]