Mýtnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mýtnica na diaľnici A1Chorvátsku

Mýtnica (iné názvy: mýto, mýtna stanica) je budova, resp. miesto, kde sa vyberá mýto.[1]

Súčasné cestné mýtnice[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti je to najčastejšie v niektorých štátoch stavba na vyberanie mýta (poplatkov) na diaľniciach, rýchlostných cestách alebo iných spoplatnených cestách, či objektoch.

Pri vstupe na takúto komunikáciu prichádza vodič k automatu, kde si vyzdvihne lístok s magnetickým pásom, ktorý odovzdá na výjazde zo spoplatnenej komunikácie. Na základe tohto lístka sa potom vypočíta poplatok za cestu podľa príslušného cenníka. V niektorých štátoch sú mýtnice na výjazdoch úplne automatizované. Niekde sa vyskytujú aj špeciálne mýtnice na bezhotovostný styk.

V Európe sa platí na mýtniciach v Portugalsku, Španielsku, Francúzsku, Taliansku, Grécku, Chorvátsku, Severnom Macedónsku, Bosne a Hercegovine, Poľsku a Srbsku. V Rakúsku a Švajčiarsku sú niektoré objekty (mosty, tunely) spoplatnené takouto formou aj napriek tomu, že majú zavedený systém diaľničných nálepiek.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. mýtnica. In: Jarošová, Alexandra (ed.). Slovník súčasného slovenského jazyka. M – N. Bratislava: VEDA, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 2015. 1100 s. ISBN 978-80-224-1485-2. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]