Štefan Gašpar

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Štefan Gašpar (* 1900, Medzev – † 29. apríl 1971, Košice), bol zakladateľ prvej autoškoly v ČSR .

Život[upraviť | upraviť kód]

Neskôr, keď sa s rodinou presťahoval do Košíc, založil si na vtedajšej Šibrikovej ulici prvú československú autoškolu, v ktorej bol riaditeľom a postupne vydával jednoduché príručky pre frekventantov, ako ich nazýval. V týchto učebniciach boli veľmi jednoducho vysvetlené princípy dvojtaktných a štvortaktných motorov a vôbec ako pracuje motor automobilu.

Po roku 1948, riaditeľ prvej autoškoly v ČSR prišiel okrem domu o všetko. Napriek chudobe a ponižovaniu, ktoré nastali v jeho rodine v 50 – tych rokoch, sa nevzdal a chorobou podlomený (keďže v minulosti bojoval na talianskom fronte, odkiaľ si doniesol ťažké zranenie pľúc) vstúpil do Zväzarmu, a napriek svojmu „kapitalistickému“ pôvodu získal nejedno vyznamenanie. V roku 1968 vyšiel v košickom Večerníku článok „53-krát okolo zemegule alebo Abrahámoviny mladého 60 – tnika“. Veľakrát musel podstúpiť liečbu v pľúcnom sanatóriu v Tatrách.

Riaditeľ prvej autoškoly v ČSR, Štefan Gašpar zomrel 29. apríla 1971 večer o 19,15 na pľúcnom oddelení vo vtedajšej Fakultnej nemocnici v Košiciach na Rastislavovej ulici.