Žralok citrónový

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Žralok citrónový
Žralok citrónový
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Negaprion brevirostris
Poey, 1868
Synonymá
Carcharias fronto, Jordan & Gilbert, 1882
Hypoprion brevirostris, Poey, 1868
mapa rozšírenia (modrým)
mapa rozšírenia (modrým)
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Žralok citrónový (Negaprion brevirostris) je zástupca nebezpečných žralokov z čeľade Carcharhinidae, ktorí môžu dosahovať až tri metre.[1]

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Žralok citrónový sa vyskytuje hlavne pozdĺž subtropických a tropických častí atlantického pobrežia Severnej a Južnej Ameriky. Tento druh bol tiež zaznamenaný pri tichomorských ostrovoch Polynézie (Francúzskej Polynézie), Tahiti, Cookove ostrovy, Tonga. Majú radi tropické vody a strednú hĺbku.

Základná charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Dobre znáša chov v zajatí, preto patrí medzi najlepšie preskúmané druhy svojej čeľade. Vie veľmi silno uhryznúť, a keď je vyprovokovaný, zaútočí aj na človeka. Sfarbením je žltkastý alebo svetlohnedý, má veľké plutvy a tupo zakončený rypák. Je prispôsobený životu v brakických vodách a v oblastiach s nízkym obsahom kyslíka. Dospelé jedince sú najaktívnejšie v noci, zatiaľ čo mladé cez deň.

Najväčšia zaznamenaná dĺžka a hmotnosť je 340 cm a 183 kg, ale obvykle meria 2,4 až 3,0 m. Môžu byť veľmi agresívny, hlavne pri ochrane mláďat.[2]

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Žralok citrónový sa živí predovšetkým rybami a niektorými rajami, okrem toho žerie aj kôrovce, mäkkýše a morské vtáky.

Loví všetky ryby, ktoré sa mu priblížia na dosah a majú primeranú veľkosť. Vo vodách pri pobreží sa jeho korisťou stávajú hlavne mugily, sultánky a menšie druhy okúňov. V hlbších vodách loví najmä makrely, rôzne druhy tuniakov a kalmáre či sépie. Mladé žraloky sa veľmi často zhlukujú do veľkých stád, kým dospelé lovia samotársky.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Žralok citrónový je živorodý. Samica porodí 4 až 17 mláďat každý druhý rok v teplých a plytkých lagúnach. Mláďatá sa musia o seba postarať sami a zostávajú v plytkých vodách blízko mangrových porastov až dokiaľ nevyrastú. S rastúcou veľkosťou plávajú mláďatá ďalej od miesta ich narodenia. V dospelosti vo veľkosti 1,5 - 2 m a vo veku od 12 do 15 rokov opúšťajú plytké vody a presúvajú sa do hlbších, avšak o tomto štádiu jeho života je známych pomerne málo informácií.

Význam[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci zatiaľ bolo preukázaných iba 6 útokov na človeka týmto žralokom, môžeme tento druh považovať za veľmi nebezpečný. Žralok citrónový vylučuje moč celým telom, preto nemá chutné mäso.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Lemon Shark [online]. SharkSurvivor.com, [cit. 2008-11-03]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Negaprion brevirostris, Lemon shark [online]. FishBase, rev. 2008-10-01, [cit. 2008-11-03]. Dostupné online. (anglicky)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žralok citronový na českej Wikipédii.
  • Negaprion brevirostris [online]. IUCN Red List of Threatened Species, 2008, [cit. 2006-05-11]. Dostupné online. (anglicky)
  • Negaprion brevirostris [online]. ITIS Standard Report Page, [cit. 2006-01-23]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]