155mm samohybná kanónová húfnica Zuzana 2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
155mm samohybná kanónová húfnica Zuzana 2
[[Obrázok:|260px|]]

Základná charakteristika
Posádka 4
Dĺžka 14,2 m
Šírka 3,02 m
Výška 3,52 m
Hmotnosť 32 t
Pancierovanie a výzbroj
Pancierovanie
Hlavná zbraň 155mm húfnica s dĺžkou hlavne 52 kalibrov
s vezenou muníciou 40 granátov
Sekundárne zbrane 1x guľomet M2 Browning kalibru 12,7 mm,
zadymovací systém 902
Pohon a pohyb
Pohon 12-valcový viacpalivový motor Tatra T3B-928-70
330 kW pri 1800 otáčkach za minútu
Odpruženie listové perá
Max. rýchlosť 80 km/h (na ceste) ,
25 km/h v teréne
Pomer výkon/hmotnosť 10,31
Dojazd 600 km (po ceste)
Priechodnosť svah so sklonom 27°, stena vysoká 0,6 m, brod hlboký 1,4 m, zákop široký 2,0 m

155mm samohybná kanónová húfnica Zuzana 2 je samohybná húfnica kalibru 155 mm, na kolesovom podvozku 8x8, slovenskej výroby.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Húfnice Zuzana vznikli postupným vývojom z radu 152 mm samohybných húfnic Dana a jej modernizovanej verzie Ondava. Húfnica Ondava využívala klasický 152 mm kanón používaný v krajinách bývalej Varšavskej zmluvy, ktorý sa vstupom Slovenska do NATO stal nevyhovujúci. Bola preto nahradená modelom označeným Zuzana vz. 2000 s modernejším a v NATO kompatibilným kanónom 155 mm. Celý projekt vznikol vo vývojovom pracovisku Konštrukty v Trenčíne, ktorá spolupracovala s podnikom Závodoch ťažkého strojárstva Dubnica nad Váhom. Ďalším vývojom húfnice Zuzana vz. 2000 vznikla samohybná kanónová húfnica Zuzana 2.

Prototyp Zuzany 2 vznikol v roku 2008 a oproti húfnici Zuzana vz. 2000 je hlavný rozdiel v dĺžke hlavne 52 kalibrov a vo vyššej balistickej odolnosti priestorov posádky vozidla. Balistická odolnosť veží a z čela v sektore ± 30° je na úrovni 4 podľa STANAG 4569. Zbraň sa vyznačuje elektronickou výbavou, diagnostikou a mechanizáciou obslužných prác pri nabíjaní a streľbe. Zbraň je vybavená streleckým inerciálnym navigačným zariadením a meračom úsťovej rýchlosti a termovíznym zameriavacím systémom. Palubný SRP umožňuje prácu s digitálnymi mapami. Pre zvýšenie presnosti priamej streľby je zbraň vybavená doplnkovým zameriavačom. Nočná vetva, zväčšenie, jednoduchosť obsluhy, možnosť zavedenia korekcií pri priečnom náklone od navigačného systému umožňujú presnú a účinnú priamu streľbu. Pre streľbu sa využíva 155 mm munícia štandardu NATO. Munícia je uložená v dopravníkoch, ktoré majú kapacitu 40 ks striel a 40 ks náplní pripravených k streľbe. Lôžka v dopravníkoch sú univerzálne pre všetky doteraz zavedené strely a náplne. V dopravníku striel je možné uložiť a automatom nabiť nové typy striel s dĺžkou až do 1000 mm a je vybavený zariadením pre automatické časovanie elektronických zapaľovačov. Priestory osádky sú klimatizované a vyhrievané. V zadnej časti medzi vežami je uložená zdrojová jednotka, ktorá zabezpečuje elektrickú a hydraulickú energiu pre pohon agregátov veže a čiastočne i agregátov podvozku bez potreby chodu motora podvozku.

Vyznačuje sa: veľkou mobilitou; ochranou osádky proti ZHN - NBCP; ochranou osádky proti pechotným aj lafetovaným zbraniam a črepinám; ochranou osádky automatickým protipožiarnym systémom; ďalekým dostrelom; rýchlou prípravou streľby; rýchlym prechodom z pochodovej polohy do palebného postavenia; vysokou presnosťou streľby; schopnosťou vykonávať streľbu tzv. salvovým efektom – MRSI.[1]

Požiadavky na modernizáciu, hlavne zväčšený dostrel a mobilitu, vrátane možnosti prepravy letecky viedli k vytvoreniu nového prototypu s označením EVA, ktorý využíva húfnicu systému Zuzana-2 inštalovanú na otvorenej zbraňovej nástavbe na podvozku Tatra 815.[2]

Konštrukcia a technické parametre[upraviť | upraviť zdroj]

Základom bojového systému ShKH Zuzana 2 je upravený 8 kolesový podvozok Tatra 815 s pohonom všetkých 8 kolies. Motor je umiestnený v zadnej časti korby, zhora krytý zatvárateľnými pancierovými žalúziami. Stroj je schopný obratu o 360° na mieste s polomerom 14 m. Vodič má počas jazdy k dispozícii systém podhustenia pneumatík, ktorý je vhodný pri jazde v rozbahnenom alebo piesčitom teréne. Korba vozidla je počas streľby stabilizovaná hydraulickými podperami umiestnenými medzi druhou a treťou nápravou.

Hlavná zbraň, ktorou je 155 mm kanón je dlhý 52 kalibrov (~8060 mm), má rozsah námeru -3,5° až +70° a rozsah odmeru 360°, pre streľbu -60° až +60°. Maximálny dostrel zbrane s ERFB-BB, s náplňou je viac ako 41 km a pri streľbe s raketovým prídavným pohonom 51,5km .[3] Kadencia streľby s automatom nabíjania je 6 rán v prvej minúte, potom 5 rán za minútu. Pri manuálnom nabíjaní 2 rany za minútu. Pri streľbe s automatickým nabíjaním môže húfnica strieľať salvovým režimom (MRSI - Multiple Rounds Simultaneous Impact), čo znamená, že streľbou z jednej zbrane, pomocou vhodnej prípravy munície a zodpovedajúcou zmenou námeru možno dosiahnuť, že určitý počet striel dopadne do toho istého cieľa vo veľmi krátkom časovom intervale, takmer naraz. To má za následok podstatné zvýšenie mohutnosti palebného úderu vedeného jednou zbraňou. Kvalitatívnu úroveň zodpovedajúcu zbraniam 21. storočia zaisťuje palubný systém riadenia paľby, ktorého jadrom je počítač, doplnený navigačným a polohovacím systémom, ktorý zaisťuje presné vyhodnotenie polohy zbrane a zameranie cieľa podľa mapových súradníc.

Pri bojovom nasadení môžu húfnice spolupracovať navzájom alebo pomocou nadriadeného stupňa velenia, ktorý môže tvoriť systém DELOSYS. Pre dopravu a doplnenie munície v poľných podmienkach slúži muničné vozidlo Zuzana MV.

Používatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Slovensko Slovensko

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SVK - Zuzana 2 (155mm samohybná kanónová houfnice) [online]. valka.cz, [cit. 2020-01-15]. Dostupné online.
  2. Gyűrösi, M., 2015, Samohybný kanón EVA. Obrana, XXIII, 8, s. 24-25
  3. Vitko, P., 2020: Zuzana ako nová. Obrana, 28, 1, s. 12 -22