Húfnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
152 mm húfnica M1943 D-1 v nemeckom múzeu Gedenkstätte Seelower Höhen.

Húfnica je druh dela, určený predovšetkým na ničenie plošných cieľov a živej sily.

Na rozdiel od kanónu väčšinou strieľa obvykle nepriamou paľbou a hornou skupinou uhlov (nad 45°) a dĺžka hlavne býva najčastejšie do 20 kalibrov, niekedy až do 40 kalibrov, vzácne aj viac.
Používa obvykle delené strelivo (delené náboje), pri ktorom sa strela a nábojka nabíja osobitne. Oddelená nábojka umožňuje jednoduchú zmenu veľkosti výmetnej náplne (množstva strelného prachu v nábojke) a tým aj zmenu počiatočnej rýchlosti strely (300 až 600 m/s), čo zasa umožňuje efektívne meniť dostrel pri nepriamej streľbe.

História[upraviť | upraviť zdroj]

15 cm húfnica vz. 37 z výbavy československej armády, v roku 1939 však zabratá nemeckou armádou

Pojem húfnica pochádza z českého jazyka a rozšírili ho husiti. Názov húfnica vznikol podľa toho, že bola určená na nepresnú streľbu do húfov. Bola kratšia ako tarasnica alebo bombarda ale s väčším kalibrom, až do 30 cm. Od dlhšej tarasnice však bola pomerne účinnejšia, pretože mala zúženú prachovú komoru.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti sa presnosť húfnic veľmi zmenila a v niektorých prípadoch už nemožno hovoriť o nepresnej streľbe. Napríklad pri použití digitálneho systému riadenia streľby (skratkou TAD, z angl. Towed Artillery Digitization) a muníciou XM982 Excalibur, ktorá je vybavená pomocným raketovým motorom a družicovým navádzaním možno strieľať až na vzdialenosť 40 km s kruhovou odchýlkou do 10 m.

V súčasnej armáde sa húfnice delia na samohybné a ťažné/ťahané.

  • Samohybné húfnice majú síce väčšiu hmotnosť, kvôli pásovému alebo kolesovému podvozku, ale v prípade útoku nepriateľa sa dokážu rýchlo stiahnuť do bezpečia (napr. ShKH Zuzana).
  • Ťažné húfnice sú ľahšie, čo im dáva možnosť rýchleho presunu na väčšiu vzdialenosť leteckým transportom, ako aj nižšiu cenu ale v prípade útoku nepriateľom potrebujú viac času na ústup. Medzi dnešnými húfnicami vyniká M777, ktorá má pôvod v britskej húfnici LW155.

Fotogaléria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Húfnica
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Húfnica