Preskočiť na obsah

7 návykov skutočne efektívnych ľudí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

7 návykov skutočne efektívnych ľudí (anglicky The 7 Habits of Highly Effective People) je kniha, ktorú napísal Stephen Covey, americký odborník na rozvoj osobnosti, vedenie ľudí a motiváciu. Knihy sa predalo viac než 20 miliónov výtlačkov v 40 svetových jazykoch.[1] Časopis Time ju v roku 2011 zaradil medzi 25 najvplyvnejších kníh o manažmente.[2]

Zmyslom knihy má byť otvorenie ľudského potenciálu čitateľa pomocou nasledujúcej štruktúry:

Paradigmy a princípy

[upraviť | upraviť zdroj]

V prvej časti sa autor zaoberá paradigmami, čo sú podľa neho zjednodušene okuliare, cez ktoré sa pozeráme na svet. Tu uvádza spôsoby, ako sa zbaviť svojich paradigiem, ktoré nie sú v súlade s princípmi. Tieto princípy sú podľa Coveyho určité črty ľudskej povahy - radí medzi ne napr. férovosť, integritu, čestnosť, dôstojnosť, trpezlivosť a službu. Ak človek žije v súlade s nimi, dosiahne maxima svojho potenciálu. Ak ich porušuje, nemôže podľa neho dosiahnuť šťastie a úspech vo všetkých oblastiach života. Pre život v súlade s princípmi treba 7 návykov z titulu knihy.

Tieto princípy sú súčasťou takmer každého významného náboženstva, sociálnej filozofie alebo etického systému, ktoré prešli skúškou času a pretrvali. Sú natoľko evidentné, že ich existenciu netreba preukazovať.[3]

Osobné víťazstvo

[upraviť | upraviť zdroj]

V druhej časti sa autor zaoberá osobným víťazstvom. Táto časť pokrýva prvé tri návyky:

  • Buďte proaktívní
  • Začínajte s myšlienkou na koniec
  • To najdôležitejšie dávajte na prvé miesto

Zmyslom tejto časti je previesť človeka od závislosti na druhých (citovej, finančnej, emocionálnej) k nezávislosti. Podľa Coveyho je tento proces základom pre zdravý úspech v živote každého človeka.

Spoločné víťazstvo

[upraviť | upraviť zdroj]

V tretej časti by čitateľ mal prejsť prechodom od nezávislosti ku vzájomnosti. Autor vysvetľuje, že samostatný nezávislý človek došiel iba do polovice cesty a že bez druhých sa ďaleko nedostane. V tejto časti knihy sa autor viac zameriava aj na pracovný život. Do druhej trojice návykov patrí:

  • Myslite spôsobom výhra - výhra
  • Najskôr sa snažte pochopiť, potom byť pochopení
  • Vytvárajte synergiu

Obnova síl

[upraviť | upraviť zdroj]

Vo štvrtej a poslednej kapitole sa autor venuje dlhodobému hľadisku používania návykov a vyrovnanému spôsobu života, ktorý opisuje v poslednom návyku:

  • Ostrite pílu

Pomocou posledného návyku a všetkých predchádzajúcich dohromady by mal čitateľ, ktorý tieto princípy naozaj aplikuje, dosiahnuť významného zlepšenia svojho života.

Kniha vzbudila od svojho vydania veľké pozitívne ohlasy, zvlášť medzi podnikateľmi a manažérmi. Medzi českých podnikateľov, ktorí boli touto knihou pozitívne ovplyvnení, patrí napríklad Stanislav Bernard, ktorý napísal predslov k dotlače českého vydania (2009). Autorom predhovoru ďalšej dotlače (2012) je popredný český psychológ Vladimír Smékal.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. . Dostupné online. Archivované 2012-07-24 z originálu.
  2. . Dostupné online. Archivované 2011-08-11 z originálu.
  3. Stephen R. Covey, 7 návyků skutečně efektivních lidí, Management Press, 2009, str. 34

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

CS:

EN:

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku 7 návyků skutečně efektivních lidí na českej Wikipédii.