Abnormal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Abnormal
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
Dátum vydania 20. jún 2012
Nahraný slovensko
Žáner Rap, R&B, Dubstep, House, Pop
Dĺžka 54:00
Popis to to je kolebracia
Vydavateľstvo Bottleshop records
Producent Gary, Grimaso, Sukowach, Oliver Fillner, Creame, Palio, Huevos & G-Cock, Rikki Bilbao, Konex
Skladateľ Bacil
Bacil & Rakby – chronológia
 -Poezia Ulicie  Abnormal
(2012)
 – 

Abnormal je spoločný album dvoch slovenských rapperov Bacila a Rakbyho vydaný pod Bottleshop records 20. júna 2012. Na albume sa nachádzajú hostia ako Nicole, Vilsy, Suvereno, El Nino a Samo Tomeček. O hudobné produkcie sa postarali Gary, Grimaso, Sukowach, Oliver Fillner, Creame, Palio, Huevos & G-Cock, Rikki Bilbao a Konex.[1]

Pozadie vzniku a nahrávanie[upraviť | upraviť zdroj]

Albumu predchádzalo Bacilove sólo EP SuperB, kde po jeho starších klasických veciach bolo počuť vplyv elektronickej hudby a Rakby na EP hosťoval v jednej tanečnej skladbe. Následne dvojica vydala dvojklip ku skladbám "Dakedy" a "Poď žit (remix)" a objavili sa prvé informácie o spoločnom projekte, ktorý mal pôvodne vyjsť ešte koncom roku 2011. Neskôr sa dátum presunul na 28. mája, no kvôli problémom s lisovaním CD album nakoniec vyšiel až 20. júna.[2] Okrem klipov sa na internet dostal aj videosnippet z albumu, ktorý obsahoval ukážky skladieb z albumu.[3]

Album bol očakávaný, či už kvôli singlom, ktoré mu predchádzali, vyjadrenia dvojice o multižánrovosti albumu, ale aj Radikalovmu dissu na Bacila,[4] a taktiež negatívnych komentárov od rapperov ako Boy Wonder a Luzer po vydaní videoklipu k skladbe "Ukáž mi",[5] ktorá ale naopak bola pozitívne prijatá slovenskou hokejovou reprezentáciou.[6] 29. júna sa na internet dostalo video, kde slovenský hokejista Tomáš Tatar spolu s Rakbym vyzýva ľudí, aby si kúpili album Abnormal.[7]

Album bol nahratý v rokoch 2011 a 2012, ako hostia sa na ňom predstavila speváčka Nicole, finalista Slovensko hľadá Superstar Samo Tomeček, slovenský rapper Suvereno, český rapper El Nino a rapperka Vilsy. O produkcie sa postarali Gary, Grimaso, Sukowach, Oliver Fillner, Creame, Palio, Huevos & G-Cock, Rikki Bilbao a Konex.

Kompozícia[upraviť | upraviť zdroj]

Hudobná štruktúra[upraviť | upraviť zdroj]

Žánrovo hudobná stránka albumu pokračuje v trende, ktoré začalo Bacilovo EP SuperB. Bacil a Rakby sa vyjadrili, že album bude bez hraníc a bude sa tam nachádzať viacero žánrov, hlavne trendové a elektronické veci.[8] Na albume sa nachádza aj klasický samplovaný hip-hopový zvuk v skladbe "Flow", ktorú produkoval Grimaso, prvky modernejšieho rapu ("Zahoď za hlavu", "Splniť sen"), titulná skladba albumu je v štýle dubstepu, zvyšné skladby obsahujú prvky R&B a popu ("Slobodná zem", "365 dní"), no tiež tanečných žánrov ako house alebo techno ("Ukáž mi", "Celebrity", "Posledný panák", "Slečna nebezpečná", "Love"). Hudobná stránka albumu je pestrá a neobsahuje žiadnu ucelenú koncepciu.

Lyrika a prejav[upraviť | upraviť zdroj]

Tak, ako aj dvojica v minulosti vyhlasovala, albumu dominujú pozitívne texty a párty skladby. Album obsahuje typické reprezentačné skladby ("Abnormal", "Flow"), motivačné skladby ("Splniť sen", "Zahoď za hlavu"), odľahčené texty o ženách a párty ("Ukáž mi", "Posledný panák", "Love", "Slečna nebezpečná"), ale aj trochu vážnejšie témy o politike, dobe, generácii a ľudských vzťahoch ("Slobodná zem", "Moderná doba", "Vzťahy", "Chyby"). Skladba "Celebrity" mierne ironickým spôsobom opisuje Rakbyho a Bacilov pohľad na život celebrity.

Single a videoklipy[upraviť | upraviť zdroj]

Prvým singlom aj s videoklipom bola skladba "Ukáž mi", oboje vydané ešte v lete 2011. Skladbu produkoval producent Sukowach, nesie sa v tanečnom duchu a obsahuje prvky hitu "Show me love" od Robin S z roku 1993. O video sa postaral DoubleJ, nakrúcalo sa asi 7 hodín v Nitre a video obsahuje hlavne zábery Bacila a Rakbyho, ako rapujú svoje slohy v spoločnosti mnohých žien. Video sa stretlo so zmiešanými reakciami, najmä od fanúšikov staršej Bacilovej tvorby.[9] Skladba sa stala obľúbenou medzi slovenskými hokejistami počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2012. V čase majstrovstiev aj stúpla sledovanosť videa na oficiálnom kanáli na youtube, kde ku septembru 2013 malo viac ako 2 989 000 prehratí. Singel bol nasadený aj do slovenských rádií, kde sa najvyššie umiestnil v prvom týždni na 88. mieste celkovo[10] a na 12. mieste v rámci domácej tvorby.[11]

Druhý videoklip k albumu bol spravený k skladbe "Posledný panák", párty skladbe o alkohole, ktorú produkoval Oliver Fillner. O réžiu klipu sa postarali Bacil & Rakby, o kameru Igor3ti a o strih DoubleJ. Video malo premiéru 28. októbra 2011 a ku decembru 2012 malo na youtube viac ako 1 892 000 prehratí.

Tretie video bolo urobené k skladbe "Zahoď za hlavu", motivačnej skladbe, ktorú produkoval Konex a nesie sa v pomalšom tempe než dva predošlé single. O kameru aj strih videa sa postaral DoubleJ. Video malo premiéru 15. decembra 2011 a ku decembru 2012 malo na youtube viac ako 1 120 000 prehratí.

18. mája, tesne pred vydaním albumu, malo premiéru štvrté video z albumu ku skladbe "Love" produkovanú dvojicou Huevos & G-Cock. O réžiu sa postaral Rakby a DoubleJ, ktorý sa postaral aj o kameru. Video obsahuje zábery z párty a okrem Bacila a Rakbyho sa tam objavila aj tanečná skupina Ladylicious. Video malo na ich oficiálnom kanáli ku decembru viac ako 2 386 000 prehratí.

Piaty videoklip bol urobený ku skladbe "365 dní" so speváčkou Nicole a s produkciou od Olivera Fillnera. Videoklip mal premiéru 15. augusta a ku decembru 2012 mal na youtube viac ako 3 922 000 prehratí. Skladba bola nasadená aj do slovenských rádií, kde sa najvyššie umiestnila na 46. mieste celkovo[12] a na 7. mieste v rámci domácej tvorby.[13]

Šieste video bolo urobené k skladbe "Flow", ktorú produkoval Grimaso, a v klipe sa objavila tanečná skupina Ladylicious. O kameru sa postaral DoubleJ, o réžiu DoubleJ a Rakby a klip mal premiéru 16. novembra 2012. Ku decembru 2012 mal na youtube viac ako 409 000 prehratí.

Siedme video bolo urobené k skladbe "Slečna nebezbečná", kde hosťoval český rapper El Nino a bola produkovaná producentom Grimasom zo skupiny H16. Video malo premiéru 8. júla 2013 a ku septembru 2013 malo na youtube viac ako 105 000 prehratí.

Zoznam skladieb[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov Producent Hosť Dĺžka Poznámka
1 „Abnormal“ Gary 3:35
2 „Flow“ Grimaso 3:02 skladba obsahuje prvky zo skladby „Wildflower“ od New Birth
3 „Ukáž mi“ Sukowach 4:17 skladba obsahuje prvky zo skladby „Show Me Love“ od Robin S
4 „Celebrity“ Oliver Fillner 3:51
5 „Vzťahy“ Creame 4:15
6 „365 dní“ Oliver Fillner Nicole 3:09
7 „Chyby“ Palio Vilsy 4:54
8 „Love“ Huevos & G-Cock 4:13
9 „Splniť sen“ Grimaso 3:20
10 „Moderná doba“ Rikki Bilbao Suvereno 3:32
11 „Slečna nebezpečná“ Grimaso El Nino 3:41
12 „Zahoď za hlavu“ Konex 3:40
13 „Slobodná zem“ Palio Samo Tomeček 3:31
14 „Posledný panák“ Oliver Fillner 3:29

Výroba albumu[upraviť | upraviť zdroj]

 • Martin "Bacil" Ivanič – rap, spev
 • Ramón "Rakby" Beňo – rap, spev
 • Patrik "Gary" Hrčka – hudobná produkcia
 • Michal "Grimaso" Mikuš – hudobná produkcia
 • Pavol "Palio" Lobotka – hudobná produkcia
 • Martin "Sukowach" Tomášek – hudobná produkcia
 • Tomáš "Creame" Rapant – hudobná produkcia
 • Lukáš "Suvereno" Lacko – rap
 • Daniel "Konex" Galovič – hudobná produkcia
 • Samuel Tomeček – spev
 • Oliver Fillner – hudobná produkcia
 • Nicole – spev
 • Vilsy – rap, spev
 • Huevos – hudobná produkcia
 • Andrej "G-Bod" Škrovina (aka G-Cock) – hudobná produkcia
 • Rikki Bilbao – hudobná produkcia
 • El Nino – rap

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Abnormal - Bacil & Rakby [online]. imusic-shop.eu. Dostupné online.
 2. Bacil a Rakby - Flow + (Album Info Abnormal) [online]. refresher.sk. Dostupné online.
 3. Bacil & Rakby a ich videosnippet k albumu Abnormal [online]. hip-hop.sk, [cit. 2012-07-02]. Dostupné online. Archivované 2012-06-30 z originálu.
 4. Radikal dissuje Bacila [online]. hip-hop.sk, [cit. 2012-07-02]. Dostupné online. Archivované 2013-02-15 z originálu.
 5. Anketa: Akú hudbu považujú umelci za naj z roka 2011? [online]. hip-hop.sk, [cit. 2012-07-02]. Dostupné online. Archivované 2012-06-22 z originálu.
 6. Tajná zbraň hokejistov Bacil&Rakby- Ukáž mi [online]. youtube.com. Dostupné online.
 7. Tomáš Tatar : B&R ABNORMAL [online]. youtube.com. Dostupné online.
 8. Bacil & Rakby: Je to pestrý album ktorý nemá žiadne pravidla. Sleduj rozhovor! [online]. mafiarecords.cz. Dostupné online.
 9. Všetko má svoj čas, ale dokedy? Sledujte najnovší klip „Ukáž mi“ od dvojice Bacil a Rakby. [online]. hip-hop.sk, [cit. 2012-07-02]. Dostupné online. Archivované 2012-07-26 z originálu.
 10. [1]
 11. [2]
 12. [3]
 13. [4]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]